Kıymetli Ziyâretçilerimiz,

Uykudan Önce Programı’na bu akşam, “Derle Topla Toparla!” isimli şarkıyı dinleyerek başladık! Ardından, düzenli olmakla alâkalı birbirinden faydalı bilgiler öğrendik!

Meğer bâzen insanların evleri, eşyâları, kitapları veyâ kıyâfetleri karışabilirmiş. Hemen harekete geçmez, etrâfı toparlamazlarsa bu durumdan kötü etkilenirler ve enerjileri düşermiş.

Dağınık bırakılan her şey, duyguları ve zihni yorarmış. Kafa karışıklığına ve can sıkıntısına sebep olurmuş. Ayrıca, dağınıklığı alışkanlık hâline getiren kişiler günlük işlerinde de düzeni sağlayamazlarmış. Dolayısıyla, hayat kaliteleri düşer ve vakitleri boşa geçermiş.

Kâinâttaki küçük büyük bütün varlıklar, belli bir ölçü ve nizam hâlinde hareket edermiş. Yüceler yücesi Rabb’imiz, Mülk Sûresi 3. âyet-i kerîmede: “Yedi göğü birbiriyle tam bir uygunluk içinde yaratan O’dur. Rahmân’ın yaratılışında hiçbir uyumsuzluk göremezsin. Gözünü çevir de bir bak; bir bozukluk görebiliyor musun?” buyurarak, evrenin mükemmel işleyişine ve kusursuz yaratılışına dikkat çekmiş.

Biz Müslümanlara yakışan, okuduğu âyetlerden ibret almak; tertemiz, düzenli ve dakik olmakmış. Yıllık, aylık, haftalık plân yapıp günlerini güzelce programlayarak yaşamak, gönül dünyâsını ve içinde yaşadığı ortamları hep, daha güzel bir noktaya taşımakmış.

Ayrıca, yatmadan önce evdekilerle helâlleşmeli, namazımızı edâ etmeliymişiz. Dişlerimizi misvaklayıp saçlarımızı taramalı, İhlâs, Felâk ve Nâs Sûreleri’ni okumalıymışız. Ardından, sağımıza dönüp vakitlice uyumalıymışız.

Eğer sizler de programlarımızdan istifâde etmek isterseniz, Gülberenk Değerler Eğitimi Derneği’ne üye olabilir, detaylı bilgi ve kayıt için www.gulberenk.com’daki “Üyelik ve Tüzük” menüsünü inceleyebilirsiniz.

Merve DOĞANCI
01.09.2021
BalıkesirYorum Yap