Kıymetli Ziyâretçilerimiz,

Uykudan Önce Programı’na bu akşam, “Sünnet Marşı”nı dinleyerek başladık! Bu husûsî marşın sözlerinden bir kısmı şöyleydi:

“Seherlerde uyanır, abdestini alırdı.
Dişlerini misvaklar, saçlarını tarardı.
Dışarıya çıkmadan önce aynaya bakar.
Rabb’ine şükrederek duâsını yapardı.

Ayakkabılarını özenle silkelerdi.
Önce sağ sonra sol ayağına giyerdi.
Selâm vermeden çıkmaz ve tebessüm ederdi.
Yaslanmadan yemek yer, üç nefeste içerdi.

Hadi gel yaşayalım en mükemmel biçimde,
Kur’ân’ın, sünnetin çerçevesi içinde!”

Meğer, Sevgili Peygamberimiz Hazreti Muhammed Mustafâ sâllallâhu aleyhi ve sellem’in sünnet-i seniyyelerini öğrenip hayâta geçirmek, hakîkî mü’minlerden olmanın en mühim şartlarından imiş.

Yüceler yücesi Rabb’imiz, Haşr Sûresi 7. âyet-i kerîmede: “Peygamber size ne vermişse onu alın ve size neyi yasaklamışsa ondan kaçının.” buyurarak, Sevgili Rasûlü’ne itaati kesin olarak emretmiş.

Müslümanlar olarak bize düşen vazîfe, her hâlimizde Sevgili Peygamberimiz Hazreti Muhammed Mustafâ sâllallâhu aleyhi ve sellem’i örnek almakmış. Meselâ tebessüm etmek, hediyeleşmek, selâmlaşmak, yardımlaşmak, sağ tarafına yatmak, teheccüd namazı kılmak ve seherleri ihyâ etmek gibi güzel ameller, O’nun sünnet-i seniyyelerindenmiş.

Yatmadan evvel dişlerimizi misvaklayıp saçlarımızı tarayarak, İhlâs, Felâk ve Nâs Sûreleri’ni okuyarak sünnetini yaşatmalı, O’nun mübârek davranışlarını dikkatle hayâtımıza geçirmeye çalışmalıymışız. Hâlimiz hâline benzediği, kalbimiz sevgisini hissedebildiği sürece, Rabb’imizin rızâsına erebilirmişiz.

Eğer sizler de programlarımızdan istifâde etmek isterseniz, Gülberenk Değerler Eğitimi Derneği’ne üye olabilir, detaylı bilgi ve kayıt için www.gulberenk.com’daki “Üyelik ve Tüzük” menüsünü inceleyebilirsiniz.

Merve DOĞANCI
10.09.2021
BalıkesirYorum Yap