Kıymetli Ziyâretçilerimiz,

Uykudan Önce Programı’na bu akşam, “Küçük Şey Çoktur! Küçümsemek Yoktur!” isimli şarkıyı dinleyerek başladık. Sözlerinden bir kısmı şöyleydi:

“Kar tânesi, nar tânesi, su damlası, kum tânesi…
Küçüğü de büyüğü de yaratan Allah, kullarının bir tânesi!
Küçük şey çoktur, küçümsemek yoktur!
Yemekte tuz gibi olasın, âmin, ey güzel inci tânesi…”

Meğer inci, uçsuz bucaksız denizlerin derinliklerinde yaşayan istiridye gibi hayvanların içinden çıkan oldukça minik; fakat çok müstesnâ ve değerli bir maddeymiş. Bizler de tıpkı inci tâneleri gibi zâhirde küçükmüşüz ; lâkin aslında, Rabb’imizin rûhundan üfleyerek* çeşitli kâbiliyetlerle ve mes’ûliyyetlerle donattığı varlıklarmışız. Dolayısıyla, O’nun emirlerini, yasaklarını ve büyüklerimizin nasihatlerini muhakkak dikkate almalıymışız.

Düşündük de küçücük bir kıvılcım, devâsâ orman yangınlarına sebep olabilirmiş. Gözle görülemeyecek kadar minik yabancı mikroorganizmalar, güçlü kuvvetli insanları yataklara düşürebilirmiş. Kaktüs bitkisinin dikenleri küçük görünürmüş; fakat dokununca canımızı yakabilirmiş. Minicik yapboz parçalarından kocaman tablolar yapılabilirmiş.

Ayrıca su damlalarından göller, boncuk tânelerinden tespihler meydana gelebilirmiş. Sayfalardan ansiklopediler, hücrelerden organlar ve tohumlardan ağaçlar oluşabilirmiş. Maddenin en küçük yapı taşı olan atomların parçalanmasıyla, yüksek miktarda enerji açığa çıkabilirmiş.

Gülberenk Çocukları olarak bizler, yaratılanları dikkatlice incelemeli, hiçbir şeyi küçümsememeliymişiz. Her gün sâdece on dakîka bile olsa faydalı okumalar yapmalı, bu sâyede kendimizdeki gelişim ve değişimin farkına varmalıymışız.

Yatmadan önce evdekilerle helâlleşmeliymişiz. Dişlerimizi misvaklayıp saçlarımızı taramalı, İhlâs, Felak ve Nâs Sûreleri’ni okuduktan sonra sağımıza dönüp güzelce uyumalıymışız.

Eğer sizler de programlarımızdan istifâde etmek isterseniz, Gülberenk Değerler Eğitimi Derneği’ne üye olabilir, detaylı bilgi ve kayıt için www.gulberenk.com’daki “Üyelik ve Tüzük” menüsünü inceleyebilirsiniz.

* : Secde Sûresi/9

Merve Doğancı
14.06.2021
BalıkesirYorum Yap