Kıymetli Ziyâretçilerimiz,

Bu akşam da Uykudan Önce Programı’nı sevinçle, şükürle gerçekleştirdik ve neler neler öğrendik! ?

Meğer her şey başlayıp bitermiş. Defter, kalem, silgi… Uyku, yemek, ekmek… Kur’ân-ı Kerîm hatmi, namaz, oruç, duâ… Şarkılar, filmler, kitaplar… Mevsimler, seneler, aylar, haftalar, günler… Saatler, dakîkalar, sâniyeler…

Aslında her şey böyleymiş; fakat bâzen, can sıkıcı, zor ve üzücü durumlar hiç bitmeyecek gibi; eğlenceli, sevinçli durumlar ise sanki çok çabuk bitmiş gibi gelirmiş.

İnsan sevmediği biriyle berâberken zaman hiç geçmiyor, çok sevdiği biriyle berâberken de zaman çok hızlı akıp gidiyor gibi hissedermiş.

Her şeyin bittiği gibi ömür de bir gün tükenecek ve herkes asıl yurdu olan âhirete göç edecekmiş. Eğer Allâh’ın emrettiklerine uyup yasakladıklarından kaçar, Peygamberimiz’in sünnetlerine uyarsak cennete gidecekmişiz. ☺️

Sevgili Peygamberimiz Hz. Muhammed Mustafâ sâllallâhu aleyhi ve sellem: “Hiç ölmeyecekmiş gibi dünyâ için, yarın ölecekmiş gibi âhiret için çalışın! (Câmiu’s-Sagîr, 12)” buyurmuş.

Âhireti hiçe sayıp hep dünyâlık işlerle uğraşmak veyâ hep ibâdet edip dünyâlık işlerle meşgûl olmamak doğru değilmiş. En güzeli dengeli olmak imiş.

En basitinden, bir keki bile Allâh’ın rızâsını kazanmak, O’nun verdiği nîmetleri tefekkür etmek, aç olan birine ikrâm edip sadaka sevâbı almak için yapmalıymışız. Böylece kek, aynı zamanda bize cenneti kazandıran bir sebep olurmuş.☺️

Hülâsâ, dünyâ başlayan ve biten bir şeymiş. Âhiret ise başlayacak ve hiiiç bitmeyecekmiş. İnsanın hayâtı bebekken, gençken veyâ yaşlıyken sona erebilirmiş. Bu sebeple, dünyâ hayâtını, âhirette cenneti kazanmak için çalışarak geçirmek gerekirmiş.

Bunları öğrenince, en güzel ve dengeli şekilde yaşamaya karar verdik! Çok iyi işler yapıp âhiret sermâyesi biriktirmeye niyet ettik!

Sonra da ellerimizi açıp Canımız Allâh’ımıza şöyle duâ ettik: “Rabb’imiz! Başlayan ömrümüzü rızâna uygun bir şekilde tamamlayabilmeyi ve bu dünyâyı, ebedî âhiret hayâtı için iyi bir hazırlık yeri olarak değerlendirmeyi bize nasîp eyle!” Âmiiin!

Eğer sizler de bu güzel programdan istifâde etmek isterseniz, ücretsiz kayıt ve bilgi için hemen 0542 808 82 58 numaralı telefonu arayabilirsiniz. ?

Müellife: Hatice SAĞLAM2 Yorum

  1. Sevil Fırat dedi ki:

    Uykudan önce ile dengeli olmayı öğrendik ?Heeer şeyde denge gerekirmiş? Öyle olmaya niyet ettiiiik ? Gülberenk’e çok çok teşekkür ettik. ???

  2. Emine Akyasan dedi ki:

    Mânâ dolu bir program daha dinledik çok şükür. Başlangıç ve bitiş. Allah’tan gayrı her şeyin bir başı bir de sonu varmış. Üstâdımın sözünü hatırlattı bu durum;”Sevinçler de geçici, üzüntüler de… Mühim olan Âhiret hayatımız.”
    Her şeyin sonu olan bu dünyâda, vâr olanın kıymetini bilmeyi, sevmeyi, sevilmeyi nasip kılsın Güzel Mevlâm! Âmin.?⚘

Yorum Yap