Kıymetli Ziyâretçilerimiz,

Bu akşam Uykudan Önce Programı’na Besmele ile; yâni Rahmân ve Rahîm olan Allâh’ın adı ile başladık. ☺️

Rabb’imiz, bizi bizden daha fazla bilen ve gözeten imiş. O sebeple, bizi korumak istermiş. Sevgili Peygamberimiz Hz. Muhammed Mustafâ sâllallâhu aleyhi ve sellem ise nasıl korunabileceğimizi bize öğretmiş.

Hani yatmadan evvel, muhâfaza olunmak için Felâk, Nâs ve İhlâs Sûreleri’ni okuyoruz ya… Bu akşam hep birlikte İhlâs Sûresi’ni okuyup tekrâr ettik. Sonra da onu farklı tarzlarda okuyan ağabeyleri dinledik.

Meğer Allâh’ın kelâmını herkes kendince, farklı şekillerde okuyabilirmiş; lâkin tüm kâidelere uymak gerekirmiş.

Bu sûrenin meâli ise şöyleymiş: “De ki O Allah birdir. O Samet’tir. O doğurmamış ve doğmamıştır. O’nun hiçbir dengi yoktur.” İnsan sevdiğini anınca ferahlarmış; biz de Rabb’imizi anınca, O’nun kelâmını okuyunca ferahladık. ?

Allâh’ın kelâmını okumak dışında, farklı şeylerle uğraşmak da insana iyi gelebilirmiş. Hem sâdece belli işler yaparak vaktini geçirenler, bir süre sonra sıkılabilirmiş. Hedeflerine ulaşmak isteyen herkes, gücünün yettiğince hareket etmeli ve mutlakâ emek vermeliymiş.

Rabb’imiz birmiş, O hiçbir şeye muhtaç değilmiş; fakat biz birçok şeye muhtaçmışız. Çalışmaya, yardıma, hayra, duâya, namaza… En çok da Allâh’ın lûtfuna…

Bir örgüyü örmek için bile; tığ, ip, makas, el, göz, akıl, vakit, istek ve insanı harekete geçiren mâkul bir hedef lâzım gelirmiş. Bütün mâlzeme elimizde olsa bile onları nasıl kullanacağımızı bilmediğimiz için, bir de öğretici gerekirmiş. Anlayacağınız, insan birçok şeye muhtâç imiş.

İşte böyleeee… Bu güzel bilgilerin ve tefekkürün ardından, İhlâs Sûresi’ni bir kez daha okuduk ve onu ezberlemeye niyetlendik!

Sonra hep birlikte, şu güzel duâya âmin dedik: “Allâh’ım! Bugünkü okuduğumuz İhlâs-ı Şerifleri Habîb’in Hz. Muhammed Mustafâ sâllallâhu aleyhi ve sellem Efendimiz’in azîz, lâtîf, pâk rûhu saadetlerine hediye ediyoruz, haberdâr eyle, ulaştır Yâ Rabbî! Hâsıl olan ecir ve sevâbı, enbiyânın, evliyânın, dostlarının, âşıklarının, sabîlerinin ruhlarına ve yaşayanların da rûhâniyetlerine hediye ediyoruz, ulaştır Yâ Rabbî! Bilhassa da günahlarımızı, kusurlarımızı affeyle Allâh’ım!”

Eğer sizler de bu güzel programdan istifâde etmek isterseniz, ücretsiz kayıt ve bilgi için hemen 0542 808 82 58 numaralı telefonu arayabilirsiniz.?
Müellife: Hatice SAĞLAM5 Yorum

 1. Ayşe Kaya dedi ki:

  Rabbimize çok şükür

 2. Sevil Fırat dedi ki:

  Rab’bim cümlemizi ihlâslı kullarından eylesin inşallah…???

 3. Rukiye Demirel dedi ki:

  Gerek görsel anlatım ile gerek içerik olarak yine harika bir programdı. Teşekkür ederiz Gülberenk❤️

 4. Hatice Acungan dedi ki:

  İhlas Sûresi’nin anlamını da öğrendik canım arkadaşım sâyende. Teşekkür ederim.

 5. Emine Akyasan dedi ki:

  Çok şirin bir program oldu. Rabbimizin âyetleri ne güzel!? Gülberenk ne güzel, sâfiyet ne güzel, sevmek ne güzel…
  Şükranlillah…?⚘

Yorum Yap