Kıymetli Ziyâretçilerimiz,

Uykudan Önce Programı’na bu akşam, büyük bir coşkuyla “Uçurtma Marşı”nı dinleyerek başladık! Hep birlikte:

“Neye takılıyorsun, kime takılıyorsun?
Uçuyor musun, batıyor musun?
Diplere mi, göklere mi götürüyor seni?
Neyin etkisinde kalıyorsun?” dedik!

Sonra düşündük de Gülberenk Çocukları olarak bizler, yüceler yücesi Rabb’imizin emirlerine tutunmalı, O’nun yasakladığı şeylerden kaçınmalı, böylece huzûr bulmalıymışız!

Ayrıca, Sevgili Peygamberimiz Hz. Muhammed Mustafâ sâllallâhu aleyhi ve sellem’in sünnet-i seniyyeleri’ni yaşamaya gayret etmeliymişiz. Çünkü O, dünyânın en mükemmel biricik insanı ve her yönüyle örnek almamız gereken en güzel misâl imiş!

Bâzı insanlara Allâh’ımız husûsî kâbiliyetler vermiş. Onlar, orijinal fikirlere sâhip olabilir, farklı işler ortaya çıkarabilir ve böylece başkalarına da ufuk açabilirlermiş. Meselâ, dantel modeli üretemeyen teyzeler örneğe ihtiyaç duyabilir, elindeki mâlzemelerle hangi yemeği yapacağını bilemeyenler, yemek târiflerinden destek alabilirlermiş.

Bunun yanında, kötü örneklerden faydalanmaya kalkan kişiler ise zarar görürmüş. Tuzsuz ve az pişmiş bir yemeği körü körüne taklit eden, elbette leziz bir yemek ortaya koyamazmış. Mühim olan, misâl aldığımız şeyin tastamam ve başarılı olmasıymış.

Kuyumcular, altının gerçek olup olmadığını anlamak için onu, mihenk taşına sürterlermiş. Müslümanlar da örneğin kıymetini ve doğruluğunu, en iyi mihenk taşları olan Kur’an ve sünnet ile tespit ederlermiş!

Yüceler yücesi Rabb’imizin emrettiği ve Sevgili Peygamberimiz Hz.Muhammed Mustafâ sâllallâhu aleyhi ve sellem’in hayâtına geçirdiği her şey, sımsıkı tutunmamız gereken sağlam birer dal, kıymetine paha biçilemeyecek birer misâl imiş. Bizler gönül rahatlığıyla onların ardından gidebilirmişiz.

İnsan, berâber olduklarına benzermiş. İyi huylu bir arkadaşa takılan iyi olur, kötülerle hemhâl olan ise menfî özelliklere bürünür imiş. Kimi örnekler kişiyi yüceltir ve kıymetlendirir; kimisi de dibe doğru çeker ve zarara uğratırmış.

Programımızın sonuna doğru hep birlikte ellerimizi açtık ve şöyle duâ ettik: “Allâh’ım! Bizleri, Sevgili Habîb’in Hz.Muhammed Mustafâ’nın ve O’nun vârisi olan velîullâhın ardında eyle! Güzeller güzeli Rabb’imiz! Bizi, sevdiklerinin ardında yürüyen, râzı olduğun gibi yaşayan ve böylece çevresindekiler için hayırlı bir misâl olan kulların arasına katıver, ne olur. Âmîn.”

Sonra büyüklerimizi öptük, dişlerimizi misvaklayıp saçlarımızı taradık. Yatağımıza oturup İhlâs, Felâk ve Nâs Sûreleri’ni okuduktan sonra sağımıza döndük, huzurla uykuya daldık.

Eğer sizler de bu güzel programdan istifâde etmek isterseniz ücretsiz kayıt ve bilgi için hemen 0542 808 82 58 numaralı telefonu arayabilirsiniz.

Müellife: Merve Doğancı2 Yorum

  1. Sevil Fırat dedi ki:

    Gülberenk’e takılıyorum ve beni öyle âlemlere götürüyor kiiii… Nasıl teşekkür etsem bilemiyorum. ???

  2. Emine Akyasan dedi ki:

    Altının kıymeti mihenkle, insanın kıymeti Kur’an ve Sünnet ile tespit edilir. Müthiş bir söz! ⚘?

Yorum Yap