Kıymetli Ziyâretçilerimiz,

Gülberenk Değerler Eğitimi Derneği olarak, Uykudan Önce’ye hız kesmeden devâm ediyoruz. Bu akşamki programımıza, “Gel Hadi Gel Bak” isimli şarkıyı dinleyerek başladık. Sözlerinden bir kısmı şöyleydi:

“Gel hadi gel bak küçücük bir kuş,
Kanadı kırılmış yerde yatıyor.
Yardımına muhtaç seni bekliyor!

Gel hadi gel bak küçük bir arı,
Reçelin içinde kalmış ayakları.
Yardım et de uçursun onu kanatları!”

Şarkımıza sevinçle eşlik ettikten sonra öğrendik ki merhamet, Allâh’ımızın bize ihsân ettiği nîmetleri, mahrûm olanlarla paylaşmakmış. Sâdece insanlara değil; kâinattaki bütün mahlûkâta şefkatle yaklaşmak gerekirmiş ki bu, bir mü’minin îmânının en mühim ispatlarındanmış.

Ayrıca, ecdâdımız da devrinin dünyâ çapındaki merhamet ve ihsan timsâliymiş. Osmanlı döneminde câmi, mescid, türbe, çeşme ve köşk gibi yapıların duvarlarına, “Kuş evleri” inşâ edilirmiş. Hayvanlara, tahammül edebileceklerinden fazla yük taşıtmak yasakmış ve hattâ, haftada bir gün dinlendirilmeleri yönünde ferman yayınlanmış.

Sevgili Peygamberimiz Hazreti Muhammed Mustafâ sâllallâhu aleyhi ve sellem bir hadîs-i şeriflerinde, “İnsanlara merhamet etmeyene, Allah da merhamet etmez. (Buhârî, Tevhid, 2)” buyurarak, şefkat ve acıma hissinin ehemmiyetine dikkat çekmişler.

Yüceler yücesi Rabb’imizin ism-i şeriflerinden “Rahmân” ve “Rahîm” de “Çok şefkat ve merhamet eden” mânâlarına gelirmiş. İkisi arasında şöyle bir fark varmış: Rahmân ismi dünyâda, mü’min ve kâfir herkesi kuşatır, hiçbir şarta ve irâdeye bağlı olmazmış. Rahîm ismi ise sâdece inananlara mahsusmuş. Allâh’ımız âhirette, îmân edip sâlih ameller işleyen kullarına rahmetle bakacak; onları cennet ve cemâlullah ile mükâfatlandıracakmış.

İşte böyle, bugün de birbirinden mühim bilgilerle zenginleştiğimiz için çokça şükrettik. Ardından, güzelce dinlenmek ve öğrendiklerimizi hazmetmek üzere yataklarımıza geçtik.

Eğer sizler de programlarımızdan istifâde etmek isterseniz, Gülberenk Değerler Eğitimi Derneği’ne üye olabilir, detaylı bilgi ve kayıt için www.gulberenk.com’daki “Üyelik ve Tüzük” menüsünü inceleyebilirsiniz.

Merve Doğancı
21.06.2021
BalıkesirYorum Yap