Kıymetli Ziyâretçilerimiz,

Uykudan Önce Programı’na bu akşam coşkuyla, “Uçurtma Marşı”nı dinleyerek başladık! Sözlerinden bir kısmı şöyleydi:

“Neye takılıyorsun, kime takılıyorsun,
Uçuyor musun, batıyor musun?
Doğruya mı yanlışa mı götürüyor seni?
Neyin etkisinde kalıyorsun?”

Hep birlikte düşündük. Meğer insan, hayatta kimlerle hemhâl olur ve nelerin peşinde ömür tüketir ise âhirette de onlarla birlikte haşrolunacakmış. Öyleyse bir mü’min dâimâ, vaktini alan, gönlünü meşgûl eden ve kendisini hayra ya da şerre sevkeden faktörleri göz önünde bulundurmalıymış. Ölmeden evvel nefsini hesâba çekmeli, helâllere ve haramlara dikkat etmeliymiş.

Hakîkî bir Müslüman, Kur’ân-ı Kerîm’in hükümlerine ve Sevgili Peygamberimiz Hazreti Muhammed Mustafâ sâllallâhu aleyhi ve sellem’in sünnet-i seniyyelerine sımsıkı sarılmalıymış. Sâlihlerle ve sâlihâlarla birlikte olmaya çalışmalıymış. Yüceler yücesi Rabb’imiz, Tevbe Sûresi 119.âyet-i kerîmede: “Ey îmân edenler! Allah’tan ittikâ edin ve sâlihlerle berâber olun.” buyurmuş. Onların güzel hâllerinden feyz alarak müspet enerji kazanmak gerekirmiş.

Sevgili Peygamberimiz Hazreti Muhammed Mustafâ sâllallâhu aleyhi ve sellem bir hadîs-i şeriflerinde: “Kişi sevdiği ile berâberdir. (Buhârî, Edeb, 96)” buyurarak, Allah için sevmenin ve gönül birliği içinde olmanın ehemmiyetine vurgu yapmışlar. Gâfil ve fâsık kimselerle ünsiyet ise zamanla kalbî berâberliğe sebebiyet verir, rûhumuz ve mâneviyatımız ise bu durumdan kötü etkilenirmiş.

Hâsılı Gülberenk Çocukları olarak bizler, Uçurtma Marşı’ndan da öğrendiğimiz gibi kötüye ve çürüğe kuyruk olmamalı; sağlam, güzel, iyi, doğru, akıllı, emin, içten ve duru olanlara takılmalıymışız. Berâberce Rabb’imizin has ipine ve Sevgili Peygamberimiz’in sünnetine sımsıkı sarılmalı, iki dünyâda da huzûru yakalamalıymışız.

Programımızın ardından, dişlerimizi misvaklayıp saçlarımızı taradık. Evdekilerle helâlleşip pijamalarımızı giydik. İhlâs, Felâk ve Nâs Sûreleri’ni de okuyup sağımıza döndük, mışıl mışıl uyuduk.

Eğer sizler de programlarımızdan istifâde etmek isterseniz, Gülberenk Değerler Eğitimi Derneği’ne üye olabilir, detaylı bilgi ve kayıt için www.gulberenk.com’daki “Üyelik ve Tüzük” menüsünü inceleyebilirsiniz.

Merve Doğancı
23.06.2021
BalıkesirYorum Yap