Kıymetli Ziyâretçilerimiz;

Gülberenk Değerler Eğitimi Derneği birbirinden kıymetli bilgilerle Uykudan Önce Programı’na devâm ediyor!

Bu akşam programa farklı şekillerde seslendirilen anonslarla giriş yapıldı. Şaşırdık!?

Sonra üst üste hiç durmadan bâzı kelimeleri tekrar ettik. Meselâ; “Canımcanımcanımcanımcanım…. ” ? Kelimenin mânâsı kayboldu gitti. Canım mı dedik başka bir şey mi!? Biz de anlamadık!?

Ardından aynı kelime farklı tonlarla ve duraklayarak tekrarlandı. “Canım!”…”Canıııııım!”..”Canımmm!” gibi. Böyle olunca kelime mânâ ve hissiyat kazanmış oldu.?

Meğer bir sözü söylemenin birçok farklı usûlü varmış. Bâzen bizim için çok mühim olan bir şeyi sevdiklerimize duyurmak istediğimizde gereksiz tekrarlar yapabiliyormuşuz.

Hâlbuki yapmamız gereken, konuşmak için en doğru zamânı beklemek, sözü bir kere söyledikten sonra karşımızdaki kişinin anlaması, hazmetmesi için ona mühlet vermekmiş.?

Bıktırarak, üst üste mânâsız tekrarlayarak değil; muhâtabımıza inanarak, onun bizi duyabileceğini düşünerek, az ve öz konuşmalıymışız.?

Zâten sözümüzün te’sirli olması da kalbimizdeki inanca bağlıymış. Rabb’imiz, iyi niyetli gayretlerimizi boşa çıkarmazmış!?

Sonra dedik ki: “Allah söz söyleyenlerin ennnn güzelidir! Sevgili Peygamberimiz Hz.Muhammed Mustafâ sâllallâhu aleyhi ve sellem söz söyleyen insanların en güzelidir!?

Ardından ellerimizi duâya açtık ve şöyle dedik: “Canım Allâh’ım! Bizi Sen’in, Habîb’inin ve dostlarının ahlâkına yaklaştır. Dilimize güzel ve doğru söz söylemeyi nasîp eyle! Âmin!”

Gülberenk Çocukları olarak, Rabb’imizin huzûrunda olduğumuz bu hayat yolunda, dilimizi de O’nun sevdiği şekilde kullanmaya niyetlenerek, huzurla yataklarımıza geçtik.?

Eğer siz de bu güzel programdan istifâde etmek isterseniz, ücretsiz kayıt ve bilgi için hemen 0542 808 82 58 numaralı telefonu arayabilirsiniz!

Müellife: Merve Doğancı

 6 Yorum

 1. Esma Aydeniz dedi ki:

  Az ve öz konuşma, yerinde konuşma ve daha bir çok önemli konuyu dinlemek ve hatırlamak çok güzeldi. İyiki varsın Gülberenk!

 2. Zeynep Demirci dedi ki:

  Selâmun aleykum,
  Neslihan Hocamı, Zinnure ablamı, Betül ablamı, Zuhal ablamı, Elif ablamı, Meltem ablamı, Hatice ablamı ve
  Gülberenk çocuklarını çoook seviyorum!????

 3. Neslihan Akmermer dedi ki:

  Yine çok güzel bir konu, çok güzel bir sohbet oldu. Allah râzı olsun. Bilmediklerimizi öğreniyoruz. Sizi cok seviyoruz!???

 4. Emine Akyasan dedi ki:

  Bu akşam, sözün kendisi kadar, söyleme şeklimizin de ne kadar mühim olduğunu öğrendik.
  Bazen fikirlerimizi, düşüncelerimizi muhâtabımıza anlatmak, belki de inandırmak adına lüzumsuz tekrarlara girebiliyoruz. Halbûki sözün çokluğu değil, mâhiyeti mühimmiş. Yani; kemmiyet değil, keyfiyet gerekmiş.
  Efendimiz (s.a.v) in de “cevâmiu’l kelim” yani az sözle çok şey ifâde etme husûsiyeti varmış. Her şeyde olduğu gibi bu meselede de onu kendimize örnek almamız gerekir…
  Gülberenk; Efendimiz(s.a.v) ile aramızdaki en sağlam köprümüz!⚘♥️

 5. Rukiye Demirel dedi ki:

  Bu akşamki konu, hemen hemen bir çoğumuzun sözümüzün tesirli olacağını zannedip yaptığımız bir hata ile ilgiliydi. Öz olanı söylerkenki vurgu, yerinde konuşma ve söyleme sıklığı sözün tesirinde rol oynuyormuş. İnşallah daha dikkatli olacağız. Teşekkür ederiz Gülberenk. ??

 6. Özlem Özbalıkçı dedi ki:

  Elinize, emeğinize sağlık.?

Yorum Yap