Kıymetli Ziyâretçilerimiz,

Bu akşam Uykudan Önce’de yine birbirinden güzel ve faydalı bilgiler kazandık! ☺️

Programın başında öğrendik ki not almak Sevgili Peygamberimiz Hz. Muhammed Mustafâ sâllallâhu aleyhi ve sellem’in sünnetiymiş. O sebeple bizler de bundan böyle öğrendiklerimizi not etmeye karar verdik. ☺️

Babamızın helâl para kazanması, annemizin de isrâfa kaçmadan helâl gıdâlar hazırlaması çok mühimmiş! Biz de yemeye mutlakâ besmele çekerek başlamalıymışız.?

Meyveyi ya da tatlıyı yemekten önce yemeliymişiz; çünkü Sevgili Peygamberimiz öyle yaparmış. Böylece o yediğimiz meyveler mîdemizin duvarını korumaya alır, önden yediğimiz tatlılar da lûzumsuz iştahımızı frenlermiş. Eğer meyveyi yemekten sonra yersek mîdemiz onu alkol olarak algılar, hattâ karaciğerimiz şişer ve siroz olma tehlikesiyle karşılaşırmışız!?

Ağzımızdaki lokmaları çokça çiğnememiz gerekirmiş. Böyle yaparsak mîdemiz hazmetmekte hiç zorlanmaz, hattâ bize teşekkür edermiş.?

Yemeği yeterince çiğnemeden yiyenler, televizyon karşısında karnını doyurmaya çalışanlar şişko olurmuş. Beyin başka bir şeyle meşgûl olduğundan mîdeye haber vermeyi unuturmuş. ?

Yemeğimizi tefekkür ederek ve sünnete uygun olarak yemeliymişiz. Ekmeğimizi dışarıdan almamalı, tabii malzemelerle kendimiz pişirmeliymişiz. Rabb’imize hamd etmeli, böylece huzur ve sıhhate kavuşmalıymışız.☺️

Sevgili Peygamberimiz Hz. Muhammed Mustafâ sâllallâhu aleyhi ve sellem tek çeşit, îtidâlli ve kanaat ederek yermiş. Çeşit çeşit yemek pişsin istemezmiş.
Müslümanların sofralarının hep sâde olması gerekirmiş.

Aslında bunların hepsi çok basit ve kolay kâidelermiş. Çevremizdeki birçok kişinin hasta olmasının sebebi bu basit kâidelere uymamasıymış.

Sevgili Peygamberimiz acıkmadan yemememizi, doymadan yemeyi bırakmamızı; mîdemizin üçte birini yemek, üçte birini su, üçte birini de rahat nefes almak için boş bırakmamızı (Tirmizî, Zühd 47) buyurmuş.

Bunları başarabildiğimizde çok sağlıklı olurmuşuz. Zâten yemeklerin asıl tadını çok çok çok acıktığımızda alırmışız. Üstelik o zaman daha mutlu olurmuşuz.

İşte böyleeee… Bu akşam da bunları öğrendik. Onları hayâtımıza geçirmeye niyet edip dişlerimizi misvakladık. Sonra da sağımıza dönüp yattık. ☺️

Eğer sizler de bu güzel programdan istifâde etmek isterseniz, ücretsiz kayıt ve bilgi için hemen 0542 808 82 58 numaralı telefonu arayabilirsiniz. ☺️

Müellife: Hatice Sağlam7 Yorum

 1. Fadime Başoğlu dedi ki:

  Harika bilgiler öğrendim. Hem de bugun midem çok ağrımıştı. Yanlış beslenmişim, inşallah uygulayacağım. Gülberenk Ablacığım, çok teşekkürler.

 2. Hayrünnisa Gültekin dedi ki:

  Esma ne tatlı konuşuyor. ???

 3. Sevil Fırat dedi ki:

  Uykudan Önce Programı âdetâ bir edep, bir âdâb okulu gibi… ? Menfî olan duyguları yok edip, yerine müspet düşünceleri eken bir tohum mîsâli, her gece can suyu olup akıyor gönüllerimize… ?
  Seni çok seviyoruz Gülberenk! ??

 4. Zeynep Erva Kamiloğlu dedi ki:

  Çok etkileyici ve güzel bir programdı. Teşekkür ederiz. ❤️?

 5. Esma Gülçin dedi ki:

  Ayy Canım Arkadaşıııım benim. Biliyor musun, benim adım da Esma Gülçin, sen Esma dedikçe bana sesleniyorsun sandım. Canım arkadaşım ben bir Gülberenk çocuğuyum ya ben var ya zaten yemeklerimi senin söylediğin gibi yiyorum. Yine sen anlatmıştın Gülberenk programlarında. Fakat annem bana da “Ye, ye!” diyor. Anlatıyorum, inşâllah beni anlar. Merhmameti de sünnete uygun kullanmak lâzım demii Canım Arkadaşım. Hem benim
  annem de evde ekmek yapıyordu, fakat yorulduğu için bırakmıştı. Anladım ki bazı şeylerde yorgunluk olsa da hiç bırakmadan devam etmek gerekiyormuş. Senin akşam söylediğin şu sözün beni çok etkiledi: “Basit fakat çoook önemli.” Yine dolu dolu şeyler öğrendim. Canım Arkadaşııım Uykudan Önce’de “Tembellik” konusunu da anlatırsan çoook sevinirim.
  Seni ve ablalarımı çook seviyorum.Güle güle! Böceği de öpüyorum. Canım böcek!

 6. Hatice Acungan dedi ki:

  Sevgili arkadaşım senden ne çok hap bilgi öğreniyorum.Çok iyi geliyor bana. Teşekkür ederim canım arkadaşım. Huzurlu geceleeer, Esma arkadaşımı da ,böceğimi de çok sevdim, hep beraber program çok güzel olmuştu.

 7. Emine Akyasan dedi ki:

  Yine çok güzel ve mânâlı bir program oldu. Yine bir sünnet, yine Asr-ı saâdetten bir nefes…
  Rabbim uygulayabilmeyi nasîp etsin, bunun için güçlü bir irâde, alışkanlıkları terketmek lazım…
  Esmâ’cık da çok tatlıydı.?
  Gülberenk, etrafındaki herkese lezzet katan bir aşçı gibi…?⚘

Yorum Yap