Kıymetli Ziyâretçilerimiz,

Uykudan Önce’ye hız kesmeden, coşkuyla, sevgiyle, birbirinden değerli bilgilerle devâm ediyoruz! Bu akşam, vakit ve teknoloji hakkında çok mühim şeyler öğrendik!

Meğer vakit, hiçbir dakîkası boşa harcanamayacak çok mühim bir sermâye imiş. Her gün için plân yapmak ve sistemli bir şekilde çalışmak gerekirmiş.

Evde iken telefon, tablet ve bilgisayar ile uzun müddet ilgilenerek zamânımızı isrâf etmemeliymişiz. Bunun yerine arkadaşlarımızla faydalı oyunlar oynamak, elişi yapmak, ibâdet etmek, kitap okumak veyâ çiçekleri sulamak gibi alternatiflerle günümüzü bereketlendirebilirmişiz.

Telefon, tablet ve bilgisayar kullanırken büyüklerimizin belirlediği vakitlerde, onların tavsiye ettiği sayfalar dâhilinde kalmalıymışız. Baktığımız her şeyden gözümüzün, beynimizin ve gönlümüzün etkileneceğini unutmamalı, dolayısıyla muhakkak seçici olmalıymışız.

İnternetin müspet yönlerinden istifâde etmeliymişiz. Onu insanların husûsî hayatlarını, ayıp ve kusurlarını araştırmak için değil; faydalı bilgilerle zenginleşmek için kullanmalıymışız. Dijital ortamda yazılıp çizilen her şeyin, hakkı ve doğruyu yansıtmadığını da unutmamalıymışız.

Bir insanın, şahsını alâkadar etmeyen şeyleri gizlice öğrenmeye çalışmasına “Tecessüs” denirmiş. İslâm dîninde alay etmek, hatâ araştırmak, sû-i zanda bulunmak ve gıybet etmek kesin bir şekilde yasaklanmış. Sevgili Peygamberimiz Hazreti Muhammed Mustafâ sâllallâhu aleyhi ve sellem, “Her duyduğunu söylemesi, kişiye günah olarak yeter. (Ebû Dâvud-80)” buyurarak, mevzûnun ehemmiyetine dikkat çekmişler.

Gülberenk Çocukları olarak bizler dâimâ, ömrümüzü en verimli şekilde geçirmeye dikkat etmeliymişiz. Teknolojinin kullanımı husûsunda, büyüklerimizin koyduğu kâidelere uymalı, dışarıdan gelecek bütün menfîliklere karşı kendimizi ve çevremizi korumalıymışız.

Yatmadan evvel dişlerimizi misvaklayıp saçlarımızı taramalı, İhlâs, Felâk ve Nâs Sûreleri’ni okumalıymışız. Ardından sağımıza dönerek güzelce uyumalıymışız.

Eğer sizler de programlarımızdan istifâde etmek isterseniz, Gülberenk Değerler Eğitimi Derneği’ne üye olabilir, detaylı bilgi için www.gulberenk.com’daki “Üyelik ve Tüzük” menüsünü inceleyebilirsiniz.

Merve Doğancı
28.07.2021
Balıkesir

 Yorum Yap