Kıymetli Ziyâretçilerimiz,

Uykudan Önce Programı’na bu akşam, hep birlikte “Tuzsuz Balık Şarkısı” eşliğinde şükrederek ve tefekkür ederek başladık!

Tuzlu suların içinden tuzsuz balıkları çıkaran, bizlere saymaya güç yetiremeyeceğimiz nîmetler lûtfeden Rabb’imiz’in, ne kadar da cömert ve sevgi dolu olduğunu bir kez daha hatırladık!

Öğrendik ki asıl cömertlik sâdece para dağıtmak değil; vaktini ve fikrini başkalarına ikrâm etmek, insanlara emek vermekmiş. Meselâ, buz gibi havada evi olmayanlara maddî yardımda bulunmak kolaymış. Zor ve daha kıymetli olanı ise dertlerini bölüşmek, hâllerini bizzat müşâhede etmekmiş.

Bâzı insanlar iyilik yapar, sonra da pişmân olup karşısındakinin başına kakarmış. Kimileri ise hayırlı bir iş yapar ve bunu gözünde büyütür; kendisini dünyânın en fedâkâr kişisi îlân eder imiş.

Oysa Müslümanlar olarak bizler, Rabb’imizin rızâsı için ne kadar çok şey yaparsak yapalım, yine de O’na hakkıyla şükredemezmişiz. Hâl bu ki sâlih amellerimizin tamâmı, Allâh’ımızın kabûl ettiği ölçüde makbûl olabilirmiş.

Fakirler, zenginlerden gelecek olan maddî yardımlara ihtiyaç duyarmış. Bunun yanında zenginler ise aslında kendilerine iyilik ve ihsanda bulunup sevap kazanabilecekleri fakirlere muhtâç imiş.

İşte böyle, bugün de öğrendiklerimizin huzûruyla ellerimizi açtık ve şöyle duâ ettik: “Yâ Rabbî! Bizlere edeple, nezâketle ve usûlüyle cömertlik yapabilmeyi nasîp eyle! Âmîn!”

Ardından, evdekilerle helâlleştik. Dişlerimizi misvaklayıp saçlarımızı taradıktan sonra İhlâs, Felâk ve Nâs Sûreleri’ni okuyup sağımıza döndük, yattık.

Eğer sizler de bu güzel programdan istifâde etmek isterseniz, Gülberenk Değerler Eğitimi Derneği’ne üye olabilirsiniz! Kayıt ve bilgi için hemen 0542 808 82 58 numaralı telefonu arayınız!

29.01.2021Yorum Yap