Kıymetli Ziyâretçilerimiz,

Saatler 21.30’u gösterdiğinde, Uykudan Önce’de yine birlikteydik. Bizi kavuşturan Rabb’imize şükrettik. Tefekkürle, “Elbisede Yama Program Şarkısı”nı dinledik.

Yırtılmış bir gömleğin, kısa kollu gömleğe dönüşümünü; ondan çıkarılan kol uçlarının da bilekleri kapatmayan, yâni kısa gelen bir bluza eklendiğini gördük. Doğrusu hem hayret ettik hem de güzel fikirler edindik.

Meğer yama yaparak, kıyâfetlerimizin ömrünü uzatabilir ve onları daha çok kullanabilirmişiz. Çoraplarımız, çantalarımız ve ayakkabılarımız yırtılabilirmiş. Bu durumda, hemen gözden çıkarmayıp tâmir etmemiz, emek verip kıymet katmamız gerekirmiş. Dâimâ vefâkâr olmalı; düşeni kaldırmalı, yırtılanı yamamalı, kullanıp kullanıp atmamalıymışız.

Meğer insan, sâdece madden değil, mânen de yıpranabilirmiş.
Kendimizi böyle hissettiğimiz durumlarda, çokça istiğfar etmeliymişiz. Nefsimizin ve Şeytan’ın bize fısıldadığı kötü seslere karşı güçlü durabilmek için, seherlerde rûhumuzu beslemeliymişiz.

Rabb’imiz bize, sene içinde üç ayları, hafta içinde Cumâ günlerini, bir gün içinde de seher vakitlerini lûtfetmiş. Bu kıymetli vakitleri çok iyi değerlendirmeli, gaflete düşmemeliymişiz.

Seherlerde kolayca uyanabilmek için; gözümüzü kötü görüntülerden, kulaklarımızı çirkin seslerden muhâfaza etmemiz, şüpheli gıdâlardan uzak durmamız, sâlih ve sâlihâlarla birlikte olmamız ve yatsı namazını kılıp istirahate çekilmemiz gerekirmiş.

Kulluğumuzu aşkla, şevkle ve azimle yapabilmek için îmânımızı sürekli olarak tâzelemeli, bunun için kelime-i tevhîdi sıkça tekrâr etmeli; yâni “Lâ ilâhe illâllah” sözünü dilimizden düşürmemeliymişiz. Sevgili Peygamberimiz Hazreti Muhammed Mustafâ sâllallâhu aleyhi ve sellem’e hiçbir bedel ödemeden ümmet olduğumuz için çokça şükretmeli, hayâtımızın her safhasında O’nu rehber edinmeliymişiz.

İşte böyle… Bu akşam da ellerimizi açtık ve şöyle duâ ettik: “Rabb’imiz, bizi gafletten muhâfaza eyle! Her ânımızı şükürle ve zikirle geçirebilmeyi nasîp eyle! Âmîn!” Programımıza böylece son verdik. Cumâ akşamı tekrar buluşmak ümîdi ve duâsı ile yatağımıza geçtik.

Eğer sizler de programlarımızdan istifâde etmek isterseniz, Gülberenk Değerler Eğitimi Derneği’ne üye olabilir, detaylı bilgi ve kayıt için www.gulberenk.com internet sitesindeki “Üyelik ve Tüzük” menüsünü inceleyebilirsiniz.

Hatîce SAĞLAM
30.06.2021, ADANAYorum Yap