Kıymetli Ziyâretçilerimiz,

Saat 21:00’i gösterdiğinde, Uykudan Önce Programı yine Gülberenk Çocukları’nın Grubunda gerçekleşti.☺️

Bu akşam, daha önceki bir programımızda bahsettiğimiz mevzûyu tekrâr ettik. Allâh’ın zararlı hayvanları neden yarattığını düşündük, düşündük, düşündük…

Meğer Allah hiçbir şeyi boşa yaratmazmış. Her şeyin sebebi ve hikmeti varmış. İnsan tefekkür ettikçe gelişir, Rabb’inin yüceliğini daha iyi idrâk edermiş. Zararlı hayvanlar sâyesinde, kimin korkak kimin cesur olduğu, kimin râzı kimin inkârcı olduğu, kimin akıllı kimin akılsız olduğu ortaya çıkarmış.

Allah kötülük eden bâzı insanlara, bu hayvanlar ile cezâ verirmiş. Belki böylece akıllanır ve tevbe ederler diye… İyi insanları da bu hayvanlardan bâzılarıyla imtihan edermiş. Sabredip dayansınlar diye… Zîrâ sabredip teslîm olanlar temizlenir, kuvvetlenirmiş.

Birçok faydalı ilaç, zehirli hayvanlardan elde edilirmiş. Bâzı hayvanlar bu zararlıları yiyerek beslenir ve böylece ekolojik denge sağlanırmış.

Meğer Rabb’imiz biz sıkılmayalım, değişiklikler yaşayalım, her hâlin kıymetini çok iyi bilelim diye zıtlıkları yaratmış. Gece olmasa gündüzün, açlık olmasa tokluğun, yokluk olmasa varlığın, zarar olmasa faydanın kıymetini bilmez hâle gelirmişiz.

Hep birlikte Tuzsuz Balık Şarkısı’nı dinledik ve Rabb’imizin kudretini, hikmetini daha güzel idrâk ettik. “İyi ki de hayvanlar, bitkiler, insanlar var! İyi ki de zıtlıklar var. İyi ki de hayırlıyı hayırsızdan ayırt etmemize yardımcı olacak kötü ve şerli durumlar var!” deyip şükrettik.☺️

Âmentü duâsını okuduk ve onu ezberlemeye niyet ettik. Hayır da şer de Allah’tan gelirmiş ve O’ndan gelen her şey çoook güzelmiş, öğrendik. ?

Ve ardından, “Allâh’ımız bizi şerlere kilit, hayırlara anahtar eylesin!” diye duâ ederek programımıza son verdik. Hayır hayır, ayrılmadık! Yarın tekrar buluşmak ümîdi ile yatağımıza geçtik.☺️

Eğer sizler de bu güzel programdan istifâde etmek isterseniz, ücretsiz kayıt ve bilgi için hemen 0542 808 82 58 numaralı telefonu arayabilirsiniz.?
Müellife: Hatice SAĞLAM5 Yorum

 1. Işın Karasulu dedi ki:

  Rabbim bizi hayra anahtar,şerre kilit eyle.Âmin.

 2. Emine Akyasan dedi ki:

  İmâmı Âzam hazretlerine sormuşlar; Bu mertebeye nasıl geldiniz?
  Mübârek cevap vermiş; Bildiğim bir şeyi dahi anlatsalar,ilk kez dinliyormuşcasına dikkatle dinleyerek,buyurmuş.(hafızamızda kalan şekliyle yazdık)
  Hayatımızda anladığımızı sandığımız bir çok şeyi,ikinci hatta üçüncü kez dinlediğimizde çok daha iyi anladığımızı görebiliyoruz. Bu akşamki program da bu hakikati bize aynel yakin yaşatmış oldu?
  Gülberenk;…⚘?

 3. Eymen Ege Fırat dedi ki:

  Uykudan önce programını çooook seviyorum ve çok şey öğreniyorum ??Teşekkür ederim Gülberenk…?

 4. Hatice Acungan dedi ki:

  Arkadaşım ne kadar güzel anlattın yine, Âmentüyü de açıklaman da çok iyi oldu. Teşekkür ederim, hayırlı geceleeer..

 5. Mehmet Akif Şirin dedi ki:

  Allah herşeyi güzel yaratmış. Zehirli hayvanın bile faydaları var. Amentü ezberleyeceğim. Teşekkürler Gülberenk.??❤️

Yorum Yap