Kıymetli Ziyâretçilerimiz,

Gülberenk Değerler Eğitimi Derneği tarafından hazırlanan, “Amelde Niyet Programı” Cumartesi ve Pazar günü tüm coşkusuyla internet ortamında gerçekleşti! ?

Bu programa Türkiye ve çeşitli ülkelerden, yaklaşık iki bin iki yüz elli kişi katıldı. Niyetimiz sağlam olunca çözüm ürettik ve sahnede yapamadığımız programları internet ortamında yapmayı keşfettik. Hâlen bu şekilde devâm ediyoruz.☺️

Mâlum, arkadaşlarımızla Gülberenk Köyü’nü kurmaya niyetlendik. Bunun için hemen harekete geçtik.?Üstelik hayâlimizdeki köy için yer bakarken, bu programımızı kuş cıvıltılarının olduğu bir köyden, dağ başından seslendirdik.☺️

Hep birlikte şunları öğrendik ve tefekkür ettik: Niyet gizli ve sessiz bir şeymiş. Zihnimizde doğar ve büyürmüş. Kalbimizin içindeymiş. Onu yüceler yücesi Rabb’imizden ve bizden başka hiç kimse bilemezmiş.

Niyetler de çeşit çeşitmiş: Zayıfı, sağlamı varmış; iyisi, kötüsü varmış. Gülberenk Çocukları sağlam ve iyi niyetli olurmuş. ☺️

Lillâh : Allah için demekmiş. Niyetlerin en güzeli ise lillâh olanıymış.☺️

Bâzı niyetler büyürmüş, bâzıları büyümezmiş. Büyümeyen niyetler zamanla kaybolup gidermiş. Bir iş için sâdece niyetlenmek yetmezmiş. O niyete uygun olarak hareketlenmek gerekirmiş.

Meselâ; örgü örmeye niyetlenen birinin ipini ve tığını eline alması gerekirmiş. Bir insanın sınıfını geçmeye niyeti varsa ders çalışması gerekirmiş. Havuç yemek isteyen birinin kalkması, havucu dolaptan alması, yıkaması, sonra ağzını açıp Besmele çekip hart diye ısırması gerekirmiş.? Süt içmeye niyeti olan birinin ise gidip sütçüden süt alması gerekirmiş.

Başarı gayrete âşıkmış. Yâni gayreti çok çok çok severmiş. Gayret olursa başarı oraya geliverirmiş. ☺️

Bütün amellerimizi Rabb’imizin rızâsını kazanma niyetiyle yaparsak hepsi de hayra dönüşürmüş. Hep birlikte düşündük: Ütü yaparken, yemek hazırlarken, babamızın ayakkabısını boyarken, annemize ev işlerinde yardım ederken; Allâh’ın rızâsı için niyetlenirsek ibâdet sevâbı alırmışız.? Bunu öğrenince her işimizi O’nun rızâsı için yapmaya niyetlendik. ?

Niyeti olan insan yan gelip yatmaz, hedefine uygun çalışmalar yaparmış. Meselâ doktor olmak isteyen birinin araştırmalar yapması, çalışıp çabalaması gerekirmiş. Yazar olmak isteyen birinin dil bilgisi kâidelerini çok iyi bilmesi, tefekkür etmesi, araştırmalar yapması gerekirmiş. Anlayacağınız bütün işler için emek ve gayret gerekirmiş.

Cennete gitmeye niyet eden biri ise Allâh’ın emir ve yasaklarına uymalı, Sevgili Peygamberimiz’in söylediklerini dikkate almalıymış.

İyi niyetli olmak güzelmiş; fakat akıllı, tedbirli ve gayretli olmazsak niyetler amele dönüşemezmiş.

Amel: Bir gâyeye ulaşmak için yapılan eylem, fiil, iş demekmiş. Amel etmek hareketle, hareket etmek kuvvetle olurmuş. Her amelin öncesinde ise sağlam bir niyet varmış.

Gülberenk Çocukları’nın kalbi hayırlı ve sağlam niyetlerle dolu olurmuş.?

Dinlediğimiz şarkıda da şöyle diyordu:
İnsanın iyi niyete, niyetin doğru harekete, hareketin kuvvete, gayrete, berekete muhtâç olduğunu hatırla, sâfi niyetler taşı!
Âtıldan, tembelden olmaz hayırlı yol arkadaşı.
Niyet edenin hareketi olur, hareket eden bereket bulur!
Duâ ile, gayret ile, ihlâs ile yola çıkalım! Allah bizim yardımcımız, şükredelim, çalışalım.
En kıymetli ameller fîsebîlilâh olanlar, başarı gayrete âşık, iyi bilir yaşayanlar.
Özünü söze, sözünü eyleme geçir gereğini yap. Niyeti işleyip hayra çevir, iki cihanda huzûru kap.
Sağlamı zayıfı var, iyisi kötüsü var. Niyetler de çeşit çeşit, kimi fayda, kimi zarar.
Zayıf ve kötü olandan uzak, iyi ve sağlam olana yakın. Elinden gelen gayreti göster. Korkak, pasif kalma sakın!

Yeni bir programda tekrar berâber olabilmek ümîdiyle, şimdilik hoşçakalın! ☺️5 Yorum

 1. Emine Akyasan dedi ki:

  Amelde Niyet programı çok güzel ve faydalı geçti. İnsanın niyetinin bile sevâba dönüşmesi muhteşem bir şey. Düşünüyorsun fakat yapamıyorsun. Yine de yapmış gibi ecir alıyorsun. Rabbimiz ne büyük, ne lütufkâr…
  “Allah için bir şey yapmak” denilince insanların aklına sınırlı şeyler geliyor. Mesela; namaz kılmak, tesbih çekmek, Kur’ân-ı Kerîm okumak…
  Gülberenk programından öğrendik ki niyetimiz lillah olunca; ev işi yapmak, yemek pişirmek, ayakkabı boyamak vs her şey ibâdete dönüşebiliyormuş. Mesele her ne yapıyorsak niyetimizin “Lillah” olmasıymış.
  Gülberenk, şâhidiz ki sen de Lillah bir niyetin eserisin.⚘♥️

 2. Sümeyye Demirel dedi ki:

  Çok güzel ve tefekkürlü bir programdı. Niyet, hareket, gayret, bereket hep birbirine bağlı kelimelermiş.Sağlam niyet hemen harekete geçirilen niyetmiş. Bunları anladım. Niyetimiz güzel ise yaptığımız hayırda kabûl olurmuş. Gülberenk Köyü’nü heyecan ile bekliyorum. Sizi çok seviyorum! ??❤️

 3. Ayşe Kaya dedi ki:

  Amelde Niyet programını dinledik çok güzeldi niyetlerimizi güzelleştirmek ve harekete geçmek. Zayıf vee kötü olandan uzak, iyi ve sağlam olana yakın olmak… Korkak ve pasif kalmamayı ögrendik. ????

 4. Sevil Fırat dedi ki:

  Her ay coşku, sevinç ve heyecan ile bekliyoruz. ?Bu ay da yine çok faydalı şeyler öğrendik, öğrenmenin lezzetini Gülberenk programları ile alıyoruz.??Çok seviyoruz seni Gülberenk! ??iyi ki varsın! ?

 5. Zehra Enes dedi ki:

  Ben bu programı çok seviyorum. Bu arada benim adım Zehra Betül Yılmaz, 10 yaşındayım.

Yorum Yap