Kıymetli Ziyâretçilerimiz,

Gülberenk, her sene olduğu gibi bu Ramazan ayında da programlara bayram arası verdi. Her arada olduğu gibi bunda da berâberce bayramı tefekkür ettik.

Meğer bayram demek, sevdiklerimizle buluşmak, âilemizle, komşularımızla, akrabâlarımızla görüşüp sevinç paylaşmakmış. Meğer dedelerimizin elini öpmek, ninelerimizin duâsını almak, varsa köyümüze gidip hasret gidermek demekmiş. Bayram günleri, yüceler yücesi Rabbimizin bize lûtfettiği sevinç günleriymiş.
Sadakalar vererek fakirlerin kalbine sevinç kattığımız, ikramlarla birbirimizin gönlünü aldığımız, hediyeleşme sünnetini yaşayarak moral ve sevap kazandığımız özel günlermiş bayramlar.

Peki bu bayramın adı neymiş? Kimileri şeker Bayramı diyormuş. İyi de ikram edilen bir şeyin adını bayrama vereceksen, neden ille de şeker? Biri de çıkıp “Bana ne, bence şeker değil baklava bayramı!” derse, ne yapacağız? Ya da bir başkası çıkıp, “Yok canım! Lokum Bayramı!” diye îtirâz etse, nasıl işin içinden çıkacağız?

İyisi mi en doğrusunu öğrenelim: Aslında neymiiiiişşş? : Ramazan ayının peşinden gelen bayramın adı, Ramazan Bayramı imiş. Bir ay boyunca Rabbinin emrini tutarak sabırla oruca devam edenlerin, dünyâdaki mükâfâtlarından biri, işte bu bayram imiş.

Bizler, Gülberenk Çocukları olarak işte bu şuurla, el ele, gönül gönüle, sevgiyle geçirdik Ramazan Bayramı’nı. Mahzûn olanlara tesellî, yalnız olanlara arkadaş, dertli olanlara duâ ederek daha da güzelleştirdik.

Kimileri, deliye her gün bayram diyormuş. Meğer her gününü bayram neşesiyle geçirebilen insanlar da varmış. Fakat bu insanlar, toplum tarafından genelde deli diye adlandırılıyormuş. Belki “Deli olunmadan velî olunmaz!” sözünü, tam da burada tekrar düşünmemiz gerekir. 🙂 Ne de olsa Gülberenk Çocukları, tefekkür etmek için her fırsatı değerlendirir.

Rabbimiz! Bizi seni sevenlerden, rızâna uygun yaşayanlardan, hayra ve iyiliğe koşanlardan eyle! Bayramlarımız bayram olsun, gönüllerimiz Sana râm olsun! Âmin! 🙂

Not: Râm olmak ne demek, bilmiyorum diyorsan, hemen bir lugat açıp öğrenebilirsin.

Gülberenk Çocukları, bilmediğini bilir, yerinde saymaz, kendini geliştirir. 😉
Yorum Yap