Kıymetli Ziyâretçilerimiz,

Gülberenk Değerler Eğitimi Derneği tarafından hazırlanmakta olan Gülberenk Eğitici Çocuk Programları, her ayın son Pazar günü de İzmir’de sahne almaya devam ediyor! 🙂
Gülberenk İzmir ekibi, on ikinci programı da geride bıraktı.

Temmuz programında başlığımız “Top Top Dondurma” idi. Bu programda, “Sen insansın! Müslümansın! Allah’a eriyor olmalısın!” dedik.

Meğer her şey eriyormuş. Dondurma, sabun, kar, buz, tereyağı, çikolata… Sıhhat, kuvvet, vakit, imkân, zekâ… Ömür, bahar, hazan, ilim… Her şey, öyle ya da böyle eriyor ve bitiyormuş. Önemli olan, nerede ve ne uğurda tükettiğimizmiş.

Düşünmek gerekirmiş: Dondurma tabakta mı eridi, damakta mı? Sabun kirli suya düşüp de mi eridi, el yıkamada mı? Sıhhatimizi faydalı işler yaparken mi yitirdik, tembellik yaparak mı? Aklımızı tuzak kurmada mı kullandık, tuzak bozmada mı? Paramızı şer uğruna mı harcadık, hayır uğruna mı? Kalemimizi doğru sözler yazarak mı tükettik, yalan ve yanlış yazarak mı?

Karlar eriyor ve yeryüzündeki suların çoğalmasına yarıyormuş. Buzlar eriyor ve ılık suya serinlik katıyormuş. Mumlar eriyor ve karanlık ortamlara ışık saçıyormuş. Sabunlar eriyor, kir ve toz kaçıyormuş. Tereyağı eriyor, yemeklerin lezzetine lezzet katıyormuş. Dondurma eriyor, yiyenler için sevinç ve şifâ oluyormuş.
Düşündük derin derin…..

Biz çok güzeliz; lâkin kar değiliz. Çok özeliz; lâkin buz değiliz. Fedâkârız; lâkin mum değiliz. Çok temiziz; lâkin sabun değiliz. Çok tatlıyız; lâkin dondurma değiliz. Biz neyiz? Nerede eriyoruz? Ne diye eriyoruz?
Gülberenk, şarkılarla cevap verdi: 🙂

“Sen insansın! Müslümansın!
Cennete giden yolda, canını bile fedâ,
Ede ede namazlarını aşk ile edâ,
Sen, Allah’a yürüyor olmalısın!
Sen, Allah’a eriyor olmalısın!
Sen Allah’ta eriyor olmalısın!”

Anlayacağınız, yüceler yücesi Rabbimizi ve O’nun birbirinden kıymetli nîmetlerini tefekkür ettiğimiz, bir yanda da doyasıya eğlendiğimiz çok güzel bir programdı! 🙂

Önümüzdeki ay, “Kuyruklu Uçurtma” başlıklı Gülberenk Eğitici Çocuk Programı’nda buluşmak üzere, ayrılmadılar, sâdece evlerine gittiler. 🙂

edd1e202-0abd-4afd-b773-a4a263abaace

2ce7bbf1-1c4c-41c2-979c-f60c1e82f8b7

aaaf499f-5bdc-4b0b-83de-4fdb13753ddc

f7b486e6-154a-4ff0-8265-794bedc67d1731 Yorum

  1. Ayşe Melike dedi ki:

    Çok beğendim. Çok zevk alarak izledim.

Yorum Yap