Kıymetli Ziyâretçilerimiz,

Gülberenk Değerler Eğitimi Derneği’nin bir hizmeti olan Gülberenk Eğitici Çocuk Programları İzmir’de de coşkuyla sahnelenmeye devam ediyor. Mayıs ayında, “Kabak Çiçeği” adlı programda kendimize, “Hangi Dalın Çiçeğisin?” diye sorduk.

Her çiçek kendine has rengi, kokusu ve yapısıyla bilinirmiş. Kabağı çiçeği ile çiçeğini de kabak ile tanıyabilirmişiz. Hiç kimse güle bakıp da kabağı hatırlamazmış. Hiç kimse patlıcan dalından armut toplamayı ummazmış. Zakkum dalında gül açmazmış. Çam dalında elma bulunmazmış. Üzüm bağında fasülye toplanmazmış.

İşte bunun gibi, birr dalında kötülük açmaz, doğruluk dalında da yalan olmazmış. Hak dalında bâtıl bulunmaz, îman bağında şüphe meyvesi toplanmazmış.

Bunları öğrenince, tekrar tekrar sorduk kendimize: Sen hangi dalın çiçeğisin? Solgun musun, taptâze misin? Rengini, kokunu, tadını koruyabildin mi, ne dersin? Sen hangi bağın meyvesisin? Çürük müsün, taptâze misin? Rengini, tadını, özünü koruyabildin mi, ne hâldesin?

Gülberenk Çocukları İslâm dalının çiçeğiymiş. Gülberenk Çocukları îman bağının meyvesiymiş. O hâlde her bir Gülberenk Çocuğu kendisini muhasebe etmeli ve düşünmeliymiş: Kabak çiçeği, kabağı hatırlatırken, ben, bana bakanlara neyi hatırlatıyorum? Sağlıklı bir İslâm çiçeği olabiliyor muyum? Kıyâfetim, konuşmalarım, büyüklerime hürmetim, küçüklerime şefkatim ne durumda? Namazlarımı güzelce kılıyor muyum? Oruçlarımı güzelce tutabiliyor muyum?

Sadece kabağın değil, kabak çiçeğinin bile ne çok faydası varmış. Ya ben? İnsanlara, hayvanlara, taşa toprağa faydalı olabiliyor muyum? Kabak, Sevgili Peygamberimiz Hazreti Muhammed Mustafa (sallallâhu aleyhi ve sellem)’in en sevdiği sebzelerden biriymiş. O sevdi diye, ben de kabağı sevebiliyor muyum?

Anlayacağınız, her Gülberenk programında olduğu gibi bunda da çokça tefekkür ettik. Aynı zamanda çok da tebessüm ettik. 🙂

Biz Gülberenk Çocukları, büyüyünce birer Gülberenk Arısı olup bu bal gibi şifâlı çalışmaların bir ucundan tutacağızzzzzz. 🙂

O vakte kadar seyretmeye, düşünmeye, yetişmeye devam!
Eh bu ay da yetsin artık bu kadar kelâm! 😉19 Yorum

 1. Elif Işık dedi ki:

  Ben çok beğendim. Ve en sevdiğim sahne profesör kısmıydı.

 2. Zeliha Gülkaya dedi ki:

  Arkadaşları ile birlikte torunumu böyle işlerde gördüğüm için çok memnunum.

 3. Zeynep Gençtürk dedi ki:

  Bugün ki programınız bizleri çok mutlu etti. Ve sizlere şunu söylemek gerekir, neşe vericiydi. Hepinizden Allah râzı olsun.

 4. Busenur Demirci dedi ki:

  Çok güzeldi ve neşeliydi.

 5. Ezel Demirci dedi ki:

  Çok iyi bir program, çocuklara yönelik eğitici etkinlikler çok başarılı.

 6. Misafir dedi ki:

  Program çok güzeldi. Yine olsa yine gelirim. Menemen kültür merkezine de gelin.

 7. Misâfir dedi ki:

  Bence hayatımın en güzel pazarıydı. Çok güzel bir aktivite. Emeği geçen herkese teşekkürler.
  Betül.

 8. Rabia Bozkurt dedi ki:

  Herkese çok teşekkür ederiz. Çok güzel ve faydalı bir programdı. Herkesi çok beğendim ve samîmi buldum. Herkese teşekkürler. 🙂

 9. Saliha Sarı dedi ki:

  Eğitim peygamber işi, böyle kutsal bir görevde ona elçilik ettiğiniz için Allah hepinizden râzı olsun, hizmetlerinizi devamlı eylesin.

Yorum Yap