Kıymetli Ziyâretçilerimiz,

Gülberenk Değerler Eğitimi Derneği, bu ay bize Güneşli Program’ı sundu. Yine çok faydalı bilgiler öğrendiğimiz, güzel bir berâberlik oldu.

Her zamanki gibi, evvelâ, yüceler yücesi Rabb’imizin kelâmı okundu. Şöyleydi: “Yüzlerinizi doğu ya da batı tarafına çevirmeniz iyilik değildir. Asıl iyilik; Allâh’a, âhiret gününe, meleklere, kitaplara ve peygamberlere inanan; malını sevdiği hâlde akrabasına, yetimlere, yoksullara, yolda kalan gariplere, dilenenlere, hürriyetine kavuşmak isteyen köle ve esirlere veren; namazı dosdoğru kılıp zekâtı ödeyen; antlaşma yaptığında sözünde duran; sıkıntı, darlık, hastalık ve şiddetli savaş zamanlarında sabredenlerin yaptığıdır. Kulluklarında samîmî ve dürüst olanlar işte bunlardır; gerçek takvâ sahipleri de yine bunlardır.” (Bakara Sûresi, 177)

Akabinde, Sevgili Peygamberimiz Hazreti Muhammed Mustafâ sallâllâhu aleyhi ve sellem’in, “İnsanların en hayırlısı, insanlara faydalı olandır.”(Buhârî, Mağâzî, 35) hadîs-i şerîfine kulak verdik.

Güneşli Program’da, çok yönlü olmak hakkında tefekkür ettik. Bu ayki misâfirlerimiz; Elektrikli Soba, Lâmba, Kamp Çadırı ve Çilek idi. Hepsini de can kulağıyla dinledik, mevzûmuzla ilgili birbirinden kıymetli bilgiler öğrendik.

Çok yönlülük, ikiden fazla konuda ilgisi, bilgisi, çalışması ve faydası olmakmış. Çok yönlü insanlar, birçok farklı işi başarabilecek kâbiliyyete sâhipmiş.

İnsanın kendisine lûtfedilmiş yetenekleri bulup kullanması gerekirmiş. Çünkü insan, faydalı olduğunda daha mutlu ve huzurlu hissederek şükrünü çoğaltabilirmiş. Üstelik çok yönlü kişiler, aranır ve tercih edilir imiş.

Yüceler yücesi Rabb’imiz, Allah azze ve celle, kullarının her birine farklı istîdatlar lûtfetmiş ve şöyle buyurmuş: “Her milletin yöneldiği bir kıblesi vardır. Siz hep hayırlı işler yapmada birbirinizle yarışın…” ( Bakara Sûresi / 148 )

Uzuvlarımızı ve hünerlerimizi, doğru ve güzel işler yapmak için kullanmamız, ibâdetmiş. Bunu duyunca bizler de neler yaparak faydalı olabileceğimizi düşündük.

Odamızı toplayarak annemizin yükünü hafifletebilir, ona ev işlerinde yardımcı olabilirmişiz. Babamızın ayakkabılarını boyayarak onu mutlu edebilirmişiz. Ablamızı, ağabeyimizi, kardeşimizi, nenemizi ve dedemizi öperek onların kalbini sevgiyle doldurabilirmişiz.

Defterlerimizi, kalemlerimizi düzgün bir şekilde kullanıp ülke ekonomisine fayda sağlayabilirmişiz. Allâh’ın verdiği kâbiliyyetleri keşfedip şükrümüzü artırarak… Tabağımızdaki yemeği güzelce sünnetleyerek… Suları boş yere akıtmayarak… Yoldaki zarar verici şeyleri kaldırarak… Kedilere, kuşlara yemek vererek faydalı olabilirmişiz.

Allah yalnızca insanlara değil, bâzı canlı ve cansız varlıklara da çok yönlü çalışma kâbiliyyeti vermiş. Meselâ Güneş: Işınlarıyla insanlar, bitkiler ve hayvanlar aydınlanıp ısınırmış. Meyveler ve sebzeler olgunlaşıp tatlanırmış.

Gece boyunca çalışan hayvanlar, gün ışığında uyuyup dinlenirmiş. Güneş ışığını yeterince alabilen insanlarda, kemikler ve bağışıklık sistemi güçlenirmiş.

Erken yaşlanma, kansızlık gibi durumlar, güneş ışığı alanlarda daha az seyredilirmiş. Yapraklar, otlar, meyveler, beton ve toprak, Güneş’in yaydığı sıcaklıkla kuruyabilirmiş. 

Gün batımında gökyüzünde oluşan birbirinden güzel görüntüler, gönüllere ferahlık, şâirlere ilham verirmiş.

Bunları öğrenince ellerimizi açtık ve “Allâh’ım! Bizi, lûtfettiğin güçlerin farkına varabilen, Güneş gibi çok yönlü olup hayırlarını ve iyiliklerini tüm dünyâya ulaştırabilen nasipli kullarından eyle, ne olur. Âmîn.” diye, duâ ederek programımıza son verdik.

Güneş resmi çizip grupta paylaşmamız istendi. Bizler de kâğıtlarımızı ve boya kalemlerimizi elimize alıp hemen gereğini yerine getirdik. Birbirimizin resimlerini, ilgiyle ve dikkatle inceledik.

Bize ayrılan sürede, kimimiz mesajla, kimimiz de ses kaydıyla duygularımızı ifâde ettik. Hazîran ayında, Baharatlı Program’da, tekrar bir arada olabilmek ümîdi ile özlerimize çekildik. ☺️

Sizler de Gülberenk Programları’ndan istifâde etmek ve kendinize değer katmak isterseniz, hemen aşağıdaki numarayı arayabilirsiniz! ☺️ ⬇️

0534 245 18 08 📞Yorum Yap