Mor ProgramSevgili Arkadaşlar!
Fetih konulu Gülberenk Programını geride bıraktık. Kur’ân-ı Kerim ile başlayan programımız, mehter ekibinin coşkulu yürüyüşüyle devam etti. Karagöz ve Hacivat, bu sefer de Fatih Sultan Mehmed Han’ı konuştular. Onlar sözlerini henüz bitirmişlerdi ki, İstanbul çıkageldi.
Hasretle Fatihini bekliyordu. Çok mahzundu. Çünkü kötü niyetli kişiler, kapısında kavga ediyordu. İstanbul sevgi arzu ediyordu; ama çıkarına düşkün insanlar, kavgadan başka bir şey bilmez ki! 🙁
Günler sonra, Akşemseddin hazretlerinin duası ve Fatih Sultan Mehmed’in üstün gayretleri ile fethedildiğinde, İstanbul çok sevindi. Sokaklarında artık Müslümanlar dolaşacak, kimse kimsenin hakkını yemeyecek, günde beş vakit ezan sesleri duyulacaktı. Böyle hayal etmişti; fakat böyle olmadı.
Sevgili Peygamberimizin sünnetine uygun yaşamayı bırakan Müslümanlar, boş işlere daldılar. Fetihten nice zaman sonra, sarhoşlar sokaklarda dolaşmaya, çocuklar etrafı kirletmeye başladı. İşte o vakit, İstanbul yine çok mahzun oldu ve kendisi için sürekli dua etmekte olan Allah dostlarından yardım istedi. Şehirler de insanlara benzer. Onların da güzel gönüllü velilerin duasına ihtiyaçları vardır.
Sabır ve dua ile nice sıkıntı aşılır. İstanbul da nihayet, sevindi. Gülberenk Programına katılan çocuklar, yaptıkları yanlışların farkına varıp, kendilerini düzelttiler.
Üstelik sadece istanbul’un değil, ağlayıp duran Patlıcan’ın bile yüzünü güldürdüler. 🙂
Bu ay bütün çocuklar, birer gülen patlıcanla evlerine döndü. Patlıcan sevmeyenler, bir daha yemeyi denedi. Laf aramızda, pirinç ile pişirilince, üstüne bir de yoğurt eklenince, harika oluyor. Tavsiye ederiz!
Siz yemeğinizi yerken, biz de “Sarı Program” için çalışmaya gideriz 🙂 Önümüzdeki ay, hepinizi bekleriiiz! 🙂
Yorum Yap