Sevgili Arkadaşlar,

Gülberenk Değerler Eğitimi Derneği’nin hazırladığı Gülberenk Eğitici Çocuk Programları devam ediyor. Mart ayı programında temamız “Pasta Börek”, konumuz “Doğru Yemek Nimet, Yanlış Yemek Külfet” idi. 🙂

Rabbimiz bize yememiz ve sağlıklı olmamız için birçok gıdalar lûtfetmiş. Bu gıdaları Sevgili Peygamberimiz Hazreti Muhammed Mustafa sallallahu aleyhi ve sellem gibi yersek, nimet olurmuş. Az Yemek, ağzımıza aldığımız lokmaları çok çiğnemek ve tek çeşit yemek, Sevgili Peygamberimizin sünnetleriymiş. Oburca yer, güzelce çiğnemeden yutar ve karışık yersek, o zaman gıdalar bizim için külfet olurmuş.  🙁

Nimetlerin külfet olmaması için kanaatkâr çocuklar olmamız gerekirmiş. Zaten, lokmaları çokça çiğneyerek yutarsak, azıcık bir yemekle bile doyabilirmişiz.

Annemizim evde, abdestle, besmeleyle ve faydalı malzemelerle pişirdiği yemekleri sevmeli, dışarıda satılan yiyecekleri yemekten vazgeçmeliymişiz. Çünkü dışarıda satılan gıdaların çoğunda katkı maddeleri, boyalar ve koruyucular varmış.

Meğer hastalıkların birçoğu da yanlış ve çok yemekten kaynaklanıyormuş. Meğer belimizi doğrultacak birkaç lokma bize yetermiş. Sevgili Peygamberimiz buyurmuşlar ki: İlle de fazla yiyecekseniz, midenizin üçte birini suyla, üçte birini yemekle doldurmalı, kalan üçte birini de nefes için boş bırakmalısınız.:-)

İşte biz Gülberenk’te, Konya, Samsun, İzmir, Biga, Bandırma, Nevşehir, Zonguldak, Kütahya ve Bartın’dan gelen eğitimci ablalarla birlikte tüm bu güzel bilgileri hem öğrendik hem eğlendik.

Yeni programın heyecanı şimdiden içimizde! Nisan’da buluşacak olmanın sevinciyle doluyuz! 🙂

DSC_0636

DSC_0701

DSC_0731

DSC_0734

DSC_0813

DSC_0853

DSC_0005

DSC_0023

DSC_0028

DSC_0039

DSC_0061

 

DSC_0128

DSC_0329

DSC_0341

 

 34 Yorum

 1. Elmas Öztürk dedi ki:

  Çok güzeldi. Rabbim razı olsun.

 2. Amine Ravza Abaka dedi ki:

  Gülberenk’i çok seviyorum.

 3. Rana Al dedi ki:

  Açıldığın ilk günden beri çok büyük bir mazeretimiz olmadıkça katılıyoruz. Her zaman dua ettiğim, beklediğim ve istediğim bir şeydi. Çok güzel. Duygularımı kelimelerle ifade edemiyorum. Fatma hocanın yaptığı tüm dua ve temennilere katılıyoruz.

 4. Hayrunnisa Tokcan dedi ki:

  Çok güzeldi. Çok hoşuma gitti. İyi ki izledim dedim. Çok tatlısınız. Başarılarınızın devamını dilerim.

Yorum Yap