Kıymetli Ziyâretçilerimiz;

Gülberenk Değerler Eğitimi Derneği olarak Satırdan Sadıra dersimizi, Allah rızâsı için ibâdet, tefekkür ve tekâmüle niyetlenerek, birbirinden kıymetli hanımefendiler ile internet ortamında gerçekleştirdik.

Dersimizin başında katılımcılarımıza grupta bulunmalarının sebebini sorduk. Birçoğu, kendisine huzur verip ufkunu açtığı, rûhunu dinlendirdiği için burada olduğunu söyledi.

Hep birlikte Leylâ ile Mecnûn’un aşkından hikmet damlaları ikrâm eden, “Sevemedim Bu Gece Yazısını” başlıklı denemeyi okuduk. Katılımcılarımız, hakîkî sevginin târif edilemez bir nîmet; lâkin Allâh’a duyulan aşkın her şeyden büyük bir lûtuf olduğunu söyledi.

Ders boyunca birçok hususta tefekkür edildi. Yapılan tespitlerden bâzılarını bu haberimizde sizinle paylaşacağız:

☘Sevgide yanlışlık ve dengesizlik, karşımızdaki kişinin nefsinin kabarmasına ve aşırı alâkadan bunalmasına sebep olabilir. Ölçüsüz seven kişinin vakârı, kuvvetle muhtemel zedelenir. Sevgide, Hz.Ebûbekir (r.a) gibi edeple yük hafifleterek îtidalli olmak çok mühimdir.

☘Hüzündeki dengesizlik ise kalbimizin kararmasına, etrâfımıza menfî enerjiler yaymamıza yol açar. Her türlü aşırılık Rabb’imizin takdîrinden râzı olmamakla alâkalıdır.

☘Yaşadığımız imtihanların hikmetlerini kavrayıp müspet yönde ilerleyemediğimizde, benzer zorluklar tekrar başımıza gelebilir. Sıkıntılar, olgunlaşmak ve cennete lâyık hâle gelmek için Allah’tan gelen birer ikramdır. Dâimâ O’na hüsn-ü zan etmemiz ve o sıkıntıların bize hangi olgunluğu katacağını bulmaya çalışmamız gerekir.

☘Kötülük eden biri, esâsında bize değil, kendisine zarar vermektedir. Bunu dikkatle fark eden kişinin, zihnini yapılan kötülüğe takarak vakit kaybetmesi ve gönlünü yorması yersizdir.

☘Sosyal medyada çocuğunun fotoğrafını paylaşan kişi nazara kapı açmış olur. Kendi fotoğrafını paylaşan Müslüman bir kadın için bu davranış haram, erkek için ise lüzumsuzdur.

☘Sünnete uygun yiyen, beş vakit namaz kılan, anası babası evlâdı, din gardaşları için yürüyen ve koşturan kimsenin spor salonuna gitmesine lüzum yoktur; çünkü zâten formu yerindedir. İlle de giden kişinin ise, vücudu saran ve ortaya çıkaran kıyâfetler giymesi haramdır.

☘Hani çocuklarımız, biz onlara, kendi hayırlarına olmak üzere biraz zorluk yaşattığımızda isyan ediyorlar ya…Onların hâlini hatırlamamız lâzım. Nasıl da çocuk gibiyiz. Anamızın bize garazı var zannederiz, hâlbuki o iyiliğimizi ister. Ya Rabb’imiz…. Sanki O bizi anamızdan az mı sever?

☘Çocuk oyuncaktan nasıl geçtiyse, Mecnun da Leylâ’dan öyle geçti…Öğrenmesi gerekeni öğrendi, yaşı ilerledi, oyun bitti…

İşte böyle, bu hafta da samîmî bir muhabbet, kardeşlik ve sükûnet dolu dersimizde huzûru şükürle yudumladık.

Sizler de kıymetli saatlerinizde yeni ufuklara kapı aralamak, gönlünüze yönelmek isterseniz, ücretsiz kayıt ve bilgi için 0554 530 11 08 numaralı telefonu arayabilirsiniz.

Müellife: Merve Doğancı4 Yorum

 1. Misâfir dedi ki:

  O kadar güzel yorumlandı ki yine her şey, her bir madde hayatımızda dikkat etmemiz kural niteliğinde. Çokça huzur…
  Allah râzı olsun.

 2. Rukiye Demirel dedi ki:

  Her cuma buluşmasını ayrı bir ufuk kapısı gibi düşünüyorum. Gerek soru cevap olarak yapılan, gerekse bir konu üzerinden yapılan ders çok farklı (öğretici, fikir verici, bilgilendirici, tefekkür ettirmeye yönelik vs..) düşüncelere sebep oluyor. Çok seviyorum dersleri ve çok şükür ediyorum. Allah râzı olsun.

 3. Hatice Acungan dedi ki:

  Geniş katılımlı, değerli fikirlerin paylaşıldığı, güzel bir program oldu, Teşekkürler.

 4. Emine Akyasan dedi ki:

  Bir Satırdan Sadıra dersiyle daha inşirah bulduk Elhamdülillah. Bu ders öyle kıymetli ki,şükründen âciziz…
  Leylâ Mecnûn hikâyesi çok güzeldi.
  “Çocuk oyuncaktan nasıl geçtiyse, Mecnûn da Leylâ’dan öyle geçti… Öğrenmesi gerekeni öğrendi, yaşı ilerledi, oyun bitti…” şu cümle dahî başlı başına bir ders gibi…
  Gülberenk; Rabbimin lütfû, gönül bağım!⚘?

Yorum Yap