Kıymetli Ziyâretçilerimiz,

Çevrimiçi olarak devâm ettiğimiz Gülberenk Eğitici Çocuk Programı’nda bu ay, “Bir Dağınık Bir Ardışık” adlı başlıkla dinleyicilerimizin huzûrundaydık. Yine farklı farklı tefekkürlere daldık.

Meğer istikrarlı olmak çok mühimmiş.

Dağınık

, bölük pörçük, bir yapıp bir bıraktığımız işlerde netîce elde edemez; devamlılığı sağladığımızda ise çok güzel işler başarabilirmişiz.

Mermer, basit darbelere ve çeşitli dış faktörlere karşı yüksek mukâvemet gösterebilen sağlam bir taş olmasına rağmen

, üzerine sürekli düşen bir su damlası, zamanla oyulmasına sebebiyet verebilirmiş. Anlayacağınız, mermeri, suyun kuvveti değil, damlaların devamlılığı değiştirirmiş.

Çiçekler devamlı olarak sulanmadığında solar, talebeler derslerine plânlı çalışmadıklarında iyi notlar alamazmış. Evimizi derleyip toplamazsak dağılır; odamızı belirli periyotlarla temizlemezsek tozlar havaya uçarmış.

Dişlerimizi sabah-akşam misvaklamazsak sararıp çürürmüş. Saçlarımızı her gün taramazsak karışıp düğümlenirmiş. Tırnaklarımızı en az haftada bir defâ kesmezsek uzayıp çok pis görünürmüş. Hastalığa dâvetiye çıkarmamak için beden temizliğimizi düzenli ve devamlı olarak yapmamız gerekirmiş.

Yalnızca şahsî işlerimizde değil

, ibâdetlerimizde de istikrarlı olmamız gerekirmiş. Meselâ sadakalarımızı, az da olsa devamlı vermeliymişiz. Dâimâ Hakk’ın yolunda olmalı, namazlarımızı aksatmadan kılmalı, dilimizi sürekli duâya alıştırmalıymışız; çünkü hayırlı çalışmalar, devamlı olduğunda kıymetliymiş.

Sevgili Peygamberimiz Hazreti Muhammed Mustafâ sâllallâhu aleyhi ve sellem, “Amellerin Allah Teâlâ’ya en sevimli olanı, az da olsa devamlı yapılanıdır.” (Müslim, Müsâfirîn, 218) buyurmuş. Anladık ki önemli olan, gücümüzün yettiği ölçüde, sebatla ilerlememizmiş.

İşte böyle… Birbirinden kıymetli bilgilerin ve tefekkürlerin ardından, ellerimizi açıp şöyle niyazda bulunduk: “Allâh’ım, bizi, râzı ve hoşnût olduğun faydalı ve hayırlı işlerde, devamlı ve kararlı eyle.” Âmîn.

Programlarımıza katılmak isterseniz, 0534 245 18 08 numaralı telefonu arayabilirsiniz.Yorum Yap