Kıymetli Ziyâretçilerimiz,

Gülberenk Eğitici Çocuk Programları, tüm heyecânıyla devâm ediyor! 🤓

Bu programda hep birlikte, yeşili ve hatırlattıklarını tefekkür ettik.☺️

Yeşil, tabiattan ilhamla ortaya konmuş bir admış. Aslı “Yaşıl” olup, bitkilerin yaş iken taşıdığı hâli anlatırmış. Doğrusu, bunu duyunca çok şaşırdık! 😳

Tabii ve tâze olmanın… Güvenin ve hayat bulmanın… Yenilenmenin ve umutlanmanın… Dirilmenin ve ilkbaharın rengiymiş.😌

İnsanlar üzerinde, yatıştırıcı ve iyileştirici etkisi varmış. Yeşil, gözler dinlendirmekle kalmaz, gönüller ferahlatırmış. 🥰

Sevgili Peygamberimiz Hazreti Muhammed Mustafâ sallâllâhu aleyhi ve sellem, yeşil kıyâfetler de giymiş.💐 ( Tirmizî / Edep 48, Tirmizî / Hacc 36 )

Yüceler Yücesi Rabb’imiz, âyetlerinde yeşil renkten bahsederek şöyle buyurmuş:

-Görmedin mi? Allah gökten yağmur indirdi de bu sâyede yeryüzü yeşeriyor. ( Hâcc  22 / 63 )

-Yeşil ağaçtan sizin için ateş çıkaran O’dur. İşte siz ateşi ondan yakıyorsunuz. ( Yâsin 36 / 80 )

-Üstlerinde ince ve kalın ipekten yeşil elbiseler vardır.( İnsan 76 / 21 )

-O, yeşil bitki örtüsünü çıkaran, sonra da onları çürüyüp kararmış çerçöpe çevirendir. ( A’lâ 87 / 4,5 )

Yeşilliklerin zamanla çürüyüp kararması, canlı olduklarının en açık delîliymiş. Yeryüzü yeşilmiş ve yeşil kaldığı sürece sağlıklı addedilirmiş. Bahçeler, bağlar, sonbahar gelmeden evvel, hep yemyeşilmiş. 🥰

Yeşil, medeniyetin temsîliymiş. Şehirler, yeşil alanları ne kadar çoksa, o kadar kıymetliymiş. 😌

Emniyetin, barışın simgesi olan Yeşil Zeytin Dalı, hayâta yeniden dönmenin, hürriyetin, esenliğin müjdecisiymiş.😌

Birbirinden farklı tonlarıyla yeşil, çok zengin bir renkmiş. Kuşkonmaz, yosun, neftî… Orman, zümrüt, hâkî… Türbe, çağla, ıhlamur yeşili… Her bir yeşil tonu, başka bir şifâ gibiymiş. 😌

Boyada yeşil, ara renkmiş. Sarı ve mâvi boyaların karıştırılmasından elde edilirmiş. Işıkta ise yeşil, ana renkmiş. Diğer ışık renkleri, yeşilin yardımıyla meydana gelirmiş.

Tabiatın neşv ü nemâsıymış yeşil… Cennet bahçelerinin ve cennet elbiselerinin boyasıymış.☺️

Sevgili Peygamberimiz, “İki günü eşit olan ziyandadır.” buyurmuşlar. ( Aclunî / Keşfü’l Hafâ 2406 ) Öyleyse her dâim gelişmeye gayret etmek… Her yeni günü, yemyeşil bir bahara çevirmek lâzımmış.

Bütün yeşillikler, nefes alıp verirlermiş. Yüceler yücesi Rabb’imiz, Rahman Sûresi’nin 6. âyet-i kerîmesinde şöyle buyurmuş: “Bitkiler ve ağaçlar, secde ederler.” Bakınca huzur bulmamız, belki de bu sebeptenmiş.😌

İşte böyle… Bu güzel bilgilerin ve tefekkürlerin ardından, ellerimizi açıp şöyle duâ ettik: “Allâh’ım! Bizi yeşil gibi, bakana huzûr veren, capcanlı, taptâze ve umutlu kullarından eyle, ne olur. Âmîn.”💐

Sizler de Gülberenk Programları’ndan istifâde etmek isterseniz, aşağıdaki numarayı arayabilirsiniz. ☺️⬇️

0534 245 18 08📞50 Yorum

 1. Hafize Kımırtı dedi ki:

  Yeşilin ne kadar çok faydaları varmış. Her şeyi çok beğendik annemle. Program çok güzel olmuş
  Canım arkadaşım, her şey çok güzel olmuş. Yeşille ilgili daha çok şey öğrendik.
  Seni çok özleyeceğim bir sonraki programda inşâllah görüşürüz. İyi ki varsınız. Sizin kalbiniz de yeşil gibi capcanlı duruyor. İyi ki varsınız. Siz olmasanız hiç bu yeşiller hakkında hiçbir şey öğrenemezdik. Umarım daha fazla programlar gelir. Yeşilin fayda ve huzur verdiğini öğrendim. Canım arkadaşım ben bu programda yeşil baya çok bitki türü olduğunu, hatta yeşil sebzelerin olduğunu, yaprakların, bazı bitkilerin yendiğini öğrendim canım arkadaşım.

 2. Misâfir dedi ki:

  Arkadaşım yeşil rengin ne güzel bir renk olduğunu ve içimizi rahatlattığını ve ormanın rengi olduğunu öğrendim. Çok güzel bir programdı sana teşekkür ederim. Çok çok teşekkür ederim. Canım arkadaşım ben bu programdan yeşilin iç rahatlatıcı bir renk olduğunu ve yeşil yeşilin mavi ve sarının birleşmesiyle oluştuğunu öğrendim.

  Latife.

 3. Misâfir dedi ki:

  İnşallah sizinle de umreye gideriz. Hârika bir gün olur. İnşâllah evimize de gelirsiniz. Hârika oyunlar oynarız, değil mi? Seni çok seviyorum. Hediye de çok güzel olmuş. Ben bu programda bitkilerim ve ağaçların neler ettiğini öğrendim. Seni çok seviyorum.

  Yine tefekkür dolu harika bir programdı.
  Ufkumuz genişledi bakış açımız güzelleşti inşâllah.
  Sizden ve emeği geçen herkesten Rabbim râzı olsun Canım Hocam. 🌹💚

  Esma.

 4. Özlem Hasetçi dedi ki:

  Canım arkadaşım programı çok beğendim.
  Yeşiller hakkında çok şey öğrendim. Teşekkür ederim. Yeşilin ara renk olduğunu öğrendim. Huzur dolu bir renk yeşil. Gülberenk’in Ankara’da olmasını istiyorum. Yeşil.rengi gibi herkese huzur vermek istiyorum. Yeşilin Allah’tan bir renk olduğunu, Peygamber Efendimiz’den bir renk olduğunu öğrendim. Çok teşekkür ederim.

 5. Misâfir dedi ki:

  Canım arkadaşım, yeşil programı çok güzeldi. Bu programı katılınca huzur buldum.
  Artık her gördüğüm yaprağı koparmayacağım, çünkü üzülüyorlar.

  Arkadaşım yeşili biraz seviyordum; fakat şimdi çok seviyorum. Allâh’ın bize verdiği yeşil rengin ne kadar kıymeti ve değerli olduğunu öğrendim. Zümrütün Osmanlı döneminde bir eşya süslemesi olarak kullanıldığını öğrendim. Biliyor musun Sevda papağanımın artık adını karpuz koydum.

  Büşra.

 6. Mehmet Akif Şirin dedi ki:

  Çok yararlı çok güzel bir programdı. Yeşilin taze bir renk ve ara renk olduğunu öğrendim. Bir de yeşil salatanın yeşil olduğunu tefekkür ettim. Yaprakların canlı olduğunu öğrendim. Yeşil zeytin dalının bağımsızlığı temsil ettiğini öğrendim.

  Mavi ve sarıyı karıştırdığımız zaman yeşil olduğunu öğrendim.

 7. Misâfir dedi ki:

  Program çok güzel canım arkadaşım, çok beğendim. İyi ki böyle programlar oluyor, teşekkür ederim. Îmân tazelemeyi öğrendim. yeşilin türlerini, bizi nasıl ferahlattığını öğrendim. Ne güzel İnsanlara faydalı olduğunu öğrendim. Çok güzel, çok çok güzeldi. Umarım daha çok devam eder bu renklerimiz.
  Muhteşemdi. Yeşil Bir Program çok güzeldi.

  Zeynep.

 8. Mehmet Akif Akyasan dedi ki:

  Canım arkadaşım ben bu programda yeşile yaşıl dendiğini, yeşil ışıkta geçildiğini, yeşilin ara renk olduğunu veya mavi ile sarıyla yeşil yapıldığını öğrendim.

 9. Meryem Fırat dedi ki:

  Yeşilin insanlara huzur verdiğini öğrendim. Bu programı çok çok beğendim. Bir de çiçeklerin Allah dediğini öğrendim.

 10. Eymen Ege Fırat dedi ki:

  Ben yeşil rengin ağaçlara renk verdiğini öğrendim ve çiçekleri koparmamamız gerektiğini öğrendim. Yeşil renkli harika yemekler yapılabileceğini öğrendim.

Yorum Yap