Kıymetli Ziyâretçilerimiz,

Bu akşam Uykudan Önce Programı’nda, uslu olmaktan ve doğru davranışlarda bulunmaktan sıkılmış bir çocuğu hayâl edip onunla empati kurduk.☺️

Meğer doğru ve güzel davranışların artmasına katkıda bulunmak için, onları fark ve takdîr etmemiz gerekirmiş. Oysa toplumda genellikle bunun tam tersi olur, sürekli yanlış ve kötü işlerin haberi yapılır, yaramazlar ön plana çıkartılırmış.

Büyükleri tarafından fark edilmeyen akıllı uslu çocuklar, kendilerini yalnızlığa terk edilmiş hisseder ve ilgisizlikten bunalınca da: “En iyisi ben de yaramazlık yapayım da dikkat çekeyim!” diye düşünürlermiş.

Yaramaz çocukların arada bir sergilediği doğru davranışlar, büyükler tarafından hemen fark ve takdîr edilirmiş. Büyükler, uslu çocukların hep daha iyi olmalarını bekler; onlardan çoğu zaman bir teşekkürü, bir öpücüğü bile esirgerlermiş. Bu da akıllı çocukların çoook zoruna gidermiş!?

Aslında, yanlış ve çirkin işler yaparak dikkat çekmeye çalışmak, hiç de doğru değilmiş. Fakat bâzı çocuklar, çevresinden alâka görmeye ihtiyaç duyduğu için, maalesef bu yola mürâcaat ederlermiş.

Öğrendik ki anneler, babalar ve öğretmenler, çocuklara en iyi şekilde alâka göstermeli ve onları dâimâ iyiye ve güzele teşvîk etmelilermiş. Eğer büyükler böyle yaparsa; bütün çocuklar, doğru davranışlar sergilemeyi tercih eder, hayatlarına güzel güzel devâm ederlermiş! ?

İşte böyleeee… Gülberenk Çocukları olarak bizler, başkaları takdîr etmeyi bilse de bilmese de akıllı uslu olmaya karar verdik! Bu akşam da saçlarımızı güzelce tarayıp dişlerimizi misvakladık. Annemizi, babamızı ve kardeşlerimizi öpüp onlarla helâlleştik. İhlâs, Felâk ve Nâs Sûreleri’ni okuduk. Sonra da sağımıza dönüp uyuduk! ?

Eğer sizler de bu güzel programdan istifâde etmek isterseniz, ücretsiz kayıt ve bilgi için hemen 0542 808 82 58 numaralı telefonu arayabilirsiniz.?

Müellife: Hatice SAĞLAMYorum

  1. Emine Akyasan dedi ki:

    Basit gibi görünen mühim bir mevzuydu. Sanırım yaramaz çocuklar insanın enerjisini tükettiğinden uslularla ilgilenmeye güç kalmıyor. Demek ki yaramazlık bir nevi kul hakkına da girmek oluyormuş ? Allah muhâfaza…
    Gülberenk/Uykudan Önce farkındalık oluşturmaya devam ediyor.⚘?

Yorum Yap