Kıymetli Ziyâretçilerimiz;

Uykudan Önce Programı’nda coşkuyla, heyecanla ve sevinçle yine hep birlikteydik!

Öğrendik ki bugün Ayasofya Camii’nin nihâyet kendi kimliğine kavuştuğu çok hayırlı, güzel ve tarihî bir günmüş!?

Sevgili Peygamberimiz Hz.Muhammed Mustafâ sâllallâhu aleyhi ve sellem bir hadîs-i şeriflerinde: “Konstantiniyye elbet fetholunacaktır. Onu fetheden kumandan ne güzel kumandan, onu fetheden ordu ne güzel ordudur! (Buhârî , Târih’ul Kebîr)” buyurmuş!

Fâtih Sultan Mehmed Han dedemiz, taaaa 1453 yılında nice mücâdeleler ve şehitler vererek İstanbul’u fethetmiş, sonra da oradaki yapıları câmiiye çevirmiş. Ayasofya da tam 500 sene camii olarak hizmet vermiş!

Ayasofya Camii’ni milletine vakfeden Fâtih Sultan Mehmed Han Hazretleri: “Burayı başka niyetlerle kullananlara Allah lânet etsin!” diye de bedduâ etmiş!?

Sonra birileri gelip onu müzeye çevirmiş! İçinde namaz kılınmasını da yasaklamışlar! Yaklaşık 100 yıl boyunca Ayasofya zincirler altındaymış!?

İşte bugün devlet büyüklerimiz; kuvvetimizi ve cesâretimizi tüm dünyâya mertçe göstererek Ayasofya Camii’ni tekrar ibâdete açmış!?

Ayasofya artık aslî hüviyetine kavuşmuş! Bundan böyle oraya bilet alarak değil, abdest alarak girecekmişiz!?

Asıl mühim olan husus ise: “Bu câmii benimdir! Onu seviyorum ve ona sâhip çıkıyorum!” diyerek, vakit namazlarımızı huşû içinde kılmak için hep birlikte civârımızdaki câmiilere koşmakmış!

Sevgili Peygamberimiz Hz. Muhammed Mustafâ sâllallâhu aleyhi ve sellem özellikle erkeklerin, namazlarını câmiide cemaatle kılmalarını istemiş. Hem topluca kılınan namaz tek başına kılınandan tam 25 kat daha fazla sevap kazandırırmış!?

Çünkü bu sâyede her namaz vakti birbirini gören Müslümanlar arasında kardeşlik oluşur, insanlar câmiilerine sâhip çıkar ve onları şenlendirirmiş!?

Gülberenk Çocukları olarak bizler namazlarımızı câmiide cemaatle kılmaya gayret etmeli, cesur ve vakur bir şekilde doğrunun ve hakkın yanında durmalı, bu sevindirici zaferi lûtfeden Rabb’imize şükür secdeleri yapmalıymışız!?

Bugün de programımızın sonunda, Ayasofya Camii’nin tekrar ibâdete açılmasının sevincini anlatan resimler çizmeye karar verdik!

Huzurla, şükürle, büyük bir neşeyle ve gururla; bir Pazartesi akşamı tekrar buluşmak ümîdiyle yattık!?

Eğer sizler de bu güzel programdan istifâde etmek isterseniz ücretsiz kayıt ve bilgi için hemen 0542 808 82 58 numaralı telefonu arayabilirsiniz.4 Yorum

 1. Emine Akyasan dedi ki:

  Şükürler olsun bu günümüze…
  Rabbim Kudüs’e de özgürlük nasîp etsin!(Âmin)

  Gülberenk…⚘?

 2. Hatice Kübrâ TOPÇU dedi ki:

  Şükürler olsun!! Hamd olsun Rabb’ime… Ayasofya sonunda özgürlüğüne kavuştu. Şimdi sıra da Mescid-i Aksaiâ var. Rabb’im tez zamanda kavuştursun. ? ⏰

 3. Zinnure YANDI dedi ki:

  Ne şanlı bir muştu aldık Yâ Rabbi!!! Hamdolsun!!! Sıra Mescid-i Aksâ’nın hürriyetinde inşallah!!! Çizimlerin hepsi birbirinden güzel. Minik kalplere böyle tohumların atılması çok ehemmiyetli…. Gün gelecek o tohumlar koca birer çınar hâline gelecek inşallah….

 4. Ayşe Kaya dedi ki:

  Allah’ım sana çok şükür. Bu günü görmek ne büyük bir lütûf. Duâmız Kudüs için, Kâbe için inşallah. ???

Yorum Yap