Kıymetli Ziyâretçilerimiz,

Haftanın son gününde, sevinçle ve şükürle yine bir aradaydık! Saatler 20:30’u gösterdiğinde, Gülberenk Çocukları’nın Grubu’nda toplandık ve yeni bilgiler kazandık.☺️

Öğrendik ki dünyâ; elmanın, karpuzun, portakalın ve daha nice şeyin kabuğu gibi, geçiciymiş; lâkin işin aslı öz olsa da kabuğun sağlamlığı da çok mühimmiş. Eğer dünyâ hayâtını çürük işler yaparak ziyân edersek, hâliyle özümüz zarar görürmüş.

Meğer salyangozun sırtındaki kabuğunu bırakıp gitmesi gibi; insanlar da bir gün, dünyâ hayâtını terk edermiş. Üstelik, hiç kimse giderken malını mülkünü götüremez, vakti dolan herkes, tek başına âhirete göçermiş. Rabb’imiz, dünyâyı muhteşem güzelliklerle donatmış; fakat onun süsüne aldanmadan, asıl yurt olan âhireti hatırlamamızı ve ona göre hazırlık yapmamızı istemiş.

İşte o sebeple insan, Allâh’ın verdiği dünyâlıkları güzelce değerlendirmeli ve o emânetleri muhâfaza etmeliymiş. Dünyâ âhiretin tarlası olduğundan; burada ne ekilirse, orada o biçilecekmiş.

Sevgili Peygamberimiz Hz. Muhammed Mustafâ sâllallâhu aleyhi ve sellem, “Hiç ölmeyecekmiş gibi dünyâ için, yarın ölecekmiş gibi âhiret için çalışın! (Câmiu’s Sagîr, 2/12)” buyurmuş ve kabuğu da özü de ihmâl etmememiz gerektiğini bildirmiş.

Meğer kimin ne zaman vefât edeceği belli değilmiş. Allâh’ın takdir ettiği ölüm vaktini, hayırlı işlerle meşgûl olarak beklememiz gerekirmiş. Gelenler için “Allah hayırlı eylesin, analı babalı büyütsün!”; gidenler için de “Allah rahmet eylesin!” diyerek, duâ edilirmiş.

Bu dünyâdan göçenler, birer bekleme salonuna benzeyen mezarlarında, melekler tarafından sorgulanırmış. Dünyâda geçirdiği vakti güzelce değerlendirip hayırlı işler yapanlar, Allâh’ın emirlerine itaat ederek ihlâsla yaşayanlar, suâlleri kolaylıkla cevaplar; ömrünü tembellik, gaflet ve isyân ile geçirenler ise cevap veremeyerek zor durumda kalırmış.

İşte böyleeeee… Bu akşam hep birlikte, bunları öğrendik. Bizler Gülberenk Çocukları olarak; dünyânın, bırakıp gidilen salyangoz kabuğundan farklı olmadığını idrâk ettik ve hayırlarımızı çoğaltacağımıza dâir, kendimize söz verdik! Ardından, haftaya tekrar buluşmak duâsı ve ümîdi ile yatağımıza geçtik!☺️

Eğer sizler de bu güzel programdan istifâde etmek isterseniz, hemen kayıt ve bilgi için 05428088258 numaralı telefonu arayabilirsiniz.?

Müellife: Hatice SAĞLAM2 Yorum

  1. Sevil Fırat dedi ki:

    Bu kıymetli bilgilerin hepsi birer ders ve Uykudan Önce eşsiz bir dershâne.. Hâlâ kayıt olmayanlar büyük zararda!

  2. Emine Akyasan dedi ki:

    Salyangoz kabukları, beden kabuğu. Farklı bir bakış doğrusu. Öyle ya, özümüz ruh olunca, beden kabuktan başka nedir ki?! Mühim olan ruhumuzun gıdası. Onu geliştirmek için uğraşmalı. Aldığımızda nasıl tertemizse, teslim ederken de öyle temiz vermeli. Hayat zaten bunun mücâdelesi… ⚘?

Yorum Yap