Kıymetli Ziyâretçilerimiz;

Gülberenk Değerler Eğitimi Derneği, Uykudan Önce Programı’na sevinçle, ümitle, coşkuyla devâm ediyoooor!?

Bu akşamki programımızın mevzûsu; Rabb’imizin bizim için yarattığı bir dinlenme olan “Uyku” idi.?

Meğer uykuyla alâkalı üç farklı vakit varmış: Gaylûle, Feylûle ve Kaylûle!?

Gaylûle: Fecrden îtibâren güneş tamâmen doğup da kerahat vakti çıkıncaya kadar geçen süreye denirmiş. O süre içinde kesinlikle uyumamamız gerekirmiş!?

Feylûle: İkindi namazından sonra güneş tamâmen batıncaya kadar geçen zaman dilimiymiş. Bu vakitte de aslâ uyumamalı; çalışmalı, gayret etmeliymişiz. Eğer uyursak rızkımız da ömrümüz de noksanlaşırmış.?

Kaylûle: Kuşluk vaktinden öğle sonrasına kadar güneşin en harâretli olduğu zaman dilimi içinde uyumakmış. Sâdece on dakika bile olsa bu vakitte gözleri kapatıp dinlenmek çok faydalıymış!☺️

Sevgili Peygamberimiz Hz. Muhammed Mustafâ sâllallâhu aleyhi ve sellem de kaylûle yaparmış. Bu vakitte Alâ Sünnet-i Resûlullah deyip uyursak, sünnet sevâbı kazanabilirmişiz!?

Kaylûle uykusu, güç ve dinçlik verip gece ibâdetine rahatça kalkmayı sağlarken, gaylûle ve feylûle uykuları bizlere zarar verirmiş.?

Yüceler yücesi Rabb’imiz: “Sizin için geceyi örtü, uykuyu dinlenme ve gündüzü çalışma zamânı kıldık. (Furkan/47)” buyurmuş.☺️

Bâzen insan uykusunda rüyâ görürmüş. Güzel rüyâlarımız için uyanınca şükretmeliymişiz. Korkulu olanları ise “Eûzübillâhimineşşeytânirrâcîm Bismillâhirrahmânirrahîm” diyerek unutmalıymışız.?

Uyku; insanı tâmir eden, kuvvetlendiren, yenileyen bir ilaç gibiymiş ve bu hususta vakitli olmak çok mühimmiş.En güzeli yatsı namazını kılıp yatmak, sabah ezanı olmadan da hemen kalkmakmış!?

İşte böyle, programın sonunda Gülberenk Çocukları olarak bizler abdestimizi aldık. Namazımızı kılıp pijamalarımızı giydik. Dişlerimizi misvaklayıp saçlarımızı taradıktan sonra sağımıza döndük. Felak, Nas, İhlâs okuyup uyku âdâbını yerine getirmiş olmanın huzûruyla yattık!?

Eğer sizler de programlarımızdan istifâde etmek isterseniz ücretsiz kayıt ve bilgi için 0542 808 82 58 numaralı telefonu arayabilirsiniz!

Müellife: Merve Doğancı

 2 Yorum

  1. Sevil Fırat dedi ki:

    Yine çok faydalı şeyler öğrendik.Kaylûle dışındaki vakitleri ilk defa duydum.? Çok teşekkür ederiz Gülberenk.İyiki varsın. ??

  2. Emine Akyasan dedi ki:

    Uykudan Önce; iki günümüzü eşitlikten kurtarmaya devam ediyor. Bizlere yeni bilgiler katıyor.
    Gaylûle/Kaylûle/Feylûle
    İkisi ilk kez duyduğum kavramlar. Rabbimiz bizleri birinin hayrına nâil, ikisinin şerrinden muhâfaza eylesin…(Âmin)⚘?

Yorum Yap