Kıymetli Ziyâretçilerimiz,

Gülberenk Değerler Eğitimi Derneği olarak, Uykudan Önce’ye sevinçle devâm ediyoruz! Bu akşamki programımıza, “Rızâ Şarkısı”nı dinleyerek başladık. Sözlerinden bir kısmı şöyleydi:

“Sordum ‘Rabb’im benden râzı mı?’ diye,
Cevâbını aradım kendi kendime.
İçimden bir ses dedi ki koş bak aynaya.
Sen râzı isen Hak râzıdır senden.”☺️

İşittik ki her şeyden şikâyet eden ve hâlinden hiç râzı olmayan bir çiçek varmış. Etrâfında kuşların ve arıların uçuştuğunu görse onları kıskanır; kanatları olmadığı için hayıflanırmış. Güneş ışığını sevmez, yağmurdan haz etmezmiş. Rengini de boyunu da beğenmezmiş. İnsanlardan bâzıları da tıpkı bu çiçek gibi davranırmış.?

Hâl bu ki yüceler yücesi Rabb’imiz, kâinâtı ve canlı cansız bütün mahlûkâtı en güzel şekilde yaratmış. Başkalarına haset etmek ve hâline rızâ göstermemek, başta kişinin kendisine zarar verirmiş. Gönlünü daraltır, rûhunu bunaltır ve sıhhatini azaltırmış.?

Müslüman şahsiyetlere yakışan, hamd, şükür ve rızâ hâlinde olmakmış. Nîmet sâhiplerine bakarak kıskançlık yapmak değil; iyi niyetlerle gıpta etmek imiş. Ayrıca, herkese imrenmemek gerekirmiş.?

Sevgili Peygamberimiz Hazreti Muhammed Mustafâ sâllallâhu aleyhi ve sellem, bu hususla alâkalı şöyle buyurmuşlar: “Yalnız şu iki kimseye gıpta edilmelidir: Biri, Allâh’ın kendisine verdiği malı hak yolunda harcayıp tüketen kimse, diğeri, Allâh’ın kendisine verdiği ilimle yerli yerince hükmeden ve onu başkalarına öğreten kimse.(Buhârî, İlim 15)”?

Gülberenk Çocukları olarak bizler, yüceler yücesi Rabb’imizden gelen her hâle şükretmeli ve her işimizde O’nun rızâsını kazanmayı hedeflemeliymişiz.☺️

Yatmadan önce evdekilerle helâlleşmeliymişiz. Dişlerimizi misvaklayıp saçlarımızı taradıktan sonra İhlâs, Felâk ve Nâs Sûreleri’ni okumalı, sağımıza dönüp huzurla uyumalıymışız.?

Eğer sizler de programlarımızdan istifâde etmek isterseniz, Gülberenk Değerler Eğitimi Derneği’ne üye olabilir, detaylı bilgi ve kayıt için www.gulberenk.com’daki “Üyelik ve Tüzük” menüsünü inceleyebilirsiniz.?

Merve Doğancı
12.07.2021
Balıkesir

 Yorum Yap