Kıymetli Ziyâretçilerimiz,

Bugünkü Uykudan Önce Programı’nda bir arkadaşımızın suâli üzerine “Faydasız Bilgiler”den bahsedildi.

Hep birlikte düşündük! Yeryüzünde binlerce çiçek var. Her birinin ayrı ayrı isimlerini bilmek bize ne kazandırır ki? Milyonlarca yıldız adı var. Onları tek tek sayabilmek ne işimize yarar ki? Yüzlerce limon çeşidi var. Onların hepsini bilmek bize ne katar ki?
Çiçeklerin isimlerini bilmek mi yoksa bir çiçeği sevgi ve şefkatle sulayıp büyütmek mi daha iyi? Yıldızların isimlerini ezberlemek mi yoksa onlara bakıp Rabb’imizin karanlıkları nasıl da aydınlığa çevirdiğini düşünmek mi? Limon çeşitlerini bilmek mi yoksa bir limona bakıp Allâh’ın ne güzel yarattığını tefekkür etmek mi daha faydalı ve gerekli?

Meselâ Rabb’imizin bildiğimiz 99 ismi var. Düşündük de… Bilmediğimiz başka isimleri de olabilir. O’nun emir ve yasaklarına uymayıp, O’nu her an sevgiyle anmayıp sâdece isimlerini ezberlesek, neye yarar ki?

Rabb’imiz, faydalı olanın peşine düşmemizi ve bizi ilgilendirmeyen şeyleri terk etmemizi istemiştir. Sevgili Peygamberimiz de “Faydasız ilimden Allâh’a sığınırım.”(Müslim, Zikir, 73) buyurmuştur.

Aslında zihnimizi meşgûl eden, üzerinde düşünmemiz gereken suâller şunlarmış : Ben namazlarımı kılıyor muyum? Rabb’ime nasıl daha iyi bir kul, Sevgili Peygamberimiz’e nasıl daha iyi bir ümmet olabilirim? O’nun sünnetlerini nasıl daha iyi yaşayabilirim?

Hep birlikte bunları tefekkür ettik, ardından huzurla “Namaz Şarkısı”nı dinledik.☺️Veee bizi Rabb’imizin rızâsına yaklaştıracak amellerin peşine düşmeye niyet ettik. ☺️

Bâzı insanlar, gerekli gereksiz demeden her şeyi biriktiriyor ve kesinlikle paylaşamıyormuş. Eski yeni demeden hep bir kenara yığıyormuş. Zamanla bu insanların evleri çöplüğe benziyor ve bu sebeple “Çöp Ev” diye anılıyormuş. Bâzı insanlar da faydalı faydasız demeden her bilgiyi ezberlemeye çalışıyor, böylece zihinlerini birer çöplüğe çeviriyormuş. En doğrusu, evimizde sadece lâzım olan eşyaları; zihnimizde de sadece bize faydası olan bilgileri barındırmakmış. En mühimi ise bu bilgileri, ihlâsla hayâta geçirmekmiş.

“Allah bizi akıllı insanlarla berâber eylesin, bize onlara takılmayı nasîp etsin!” diye duâ ettik ve büyük bir coşkuyla “Uçurtma Marşı”nı dinledik. ☺️ Bu marştan da öğrendik ki neye takıldığımıza, kime takıldığımıza dikkat etmeliymişiz.

Birer Gülberenk çocuğu olarak, peşine takılacağımız kişilere dikkat etmeye, bilmediğimiz gereksiz bilgilerin peşine düşmek yerine öğrendiklerimizi yaşamaya, hayâtımıza geçirmeye azmettik.

Bundan sonra, hayâtımızı güzelleştirecek, îmânımızı kuvvetlendirecek, amellerimizi daha kaliteli hâle getirecek, kendimize ve başkalarına faydası olacak bilgilerin peşine düşeceğiz! ☺️

Bizler bugün de ayrılmadık, yarın akşam tekrar birlikte olmak duâsı ile tatlı tatlı uykuya daldık! ☺️

Eğer sizler de bu güzel programdan istifâde etmek isterseniz, ücretsiz kayıt ve bilgi için hemen 0542 808 82 58 numaralı telefonu arayabilirsiniz. ☺️10 Yorum

 1. Rânâ Reyyan? dedi ki:

  Neslihan Abla inşallah duâ ettim.❄Kalkınca ilk işim sizin ricâ ettiğinizsaati yapmak.?

 2. Rana Reyyan? dedi ki:

  Neslihan abla uykudan önce programını seviyorum.?Her gun kalp gözümle görüyorum fakat baş gözüyle de görmek
  istiyorum.?

 3. Zeynep Sarıvaz dedi ki:

  Yine çok güzel bir programdı, yine birçok şey öğreniyorum. ben 15 yaşındayım, sizleri çok seviyorum Gülberenk âilesi. Çok güzell bir yer, çok güzel bir ortam, sizleri tanımış olmak Zonguldak’ta olan programlarda aşırı eğleniyorum, çok güzel eğlendiriyorlar, bir o kadar da çok iyi öğretiyorlar. Sizin gibi güzel insanların bu hayatta olaması çok önemli. Artık çok zor iyi insan bulmak, sizleri çokkkk seviyorum Neslihan Hoca’ya da büyük içtenliğimle şükranlarımı, kocaman kucak dolusu kalpler yolluyorum. Güzel günler görmek dileğiyle… Zonguldak’tan kucak dolusı selâmlar!♡♡♡

 4. Merve Doğancı dedi ki:

  BU PROGRAMI YEDİDEN YETMİŞE HERKES DİNLEMELİİİİİ!!!!! HEM DÜŞÜNDÜRÜYOR HEM HÜZÜNLENDİRİYOR HEM GÜLDÜRÜYOR HEM ŞÖÖÖYLE BİR SİLKELİYOR!!!
  ÇOK TEŞEKKÜRLER GÜLBERENK!!!

 5. Seyyide Verâ Arslan dedi ki:

  Yaa yine çok güzel bir programdı. Ben 10 yaşındayım. Sizin programı kuzenlerime de söyledim, Allah nasîp ederse onlard a katılacak.??

 6. Eymen Ege Fırat dedi ki:

  Ben Eymen, 9 yaşındayım. Gülberenk progrlarını çooook seviyorum.? Uykudan Önce’yi heeeer gece dinliyor, çok faydalı şeyler öğreniyorum. Hep devam etsin isterim. ? Bir de Kudüs’ü çok seviyorum.?

 7. Işın Karasulu dedi ki:

  Çocuklarımın hergün sûalleri oluyor.Ben susuyorum. Uykudan Önce Programı tüm suâlleri cevaplıyor.?

 8. Mustafa Yiğit Akyasan dedi ki:

  Bu programda, evimizde ve içimizde ne kadar çok gereksiz şey olduğunu gördüm.
  Meselâ evimizde iki tane saat var, bu gereksiz. İçimde ise şans ve nasip kelimesi var. İkisine gerek yok, nasip yeter…

 9. Hatice Acungan dedi ki:

  Gerçek bilginin peşindeydik uykudan önce.Az ama amel edilen bilginin,çok ama amel edilmeyen bilgiden daha değerli olduğunu öğrendik.En güzel bilginin, Allah’a yakınlaştıran bilgi, en iyi amelin de O’na iyi bir kulluk olduğuna karar verip namaz şarkısını dinledik. Vee hareketli uçurtma Marşıyla ritim tuttuk.Teşekkürler GÜLBERENK…????✨??

 10. Fatma Seher Erdoğan dedi ki:

  Esselâmüaleyküm Gülberenk âilesi… 🙂
  Kendimi de o âileye dahil etmem mümkün müü
  Tamam konu bu değildi 🙂

  Yine verimli, öz, açık ve net bir dersti.Hissettiriyorsunuz, belki de en önemlisi bu.
  Dedemler bir süre bizdeler hamdolsuun.
  Artık dersleri annem babam dedem ve anneannemle birlikte dinliyoruz.. 🙂
  Dedemin gözleri yaşlı oluyor…
  Sizi Seviyoruz.
  Kreliçe arı Hoca’m ve kıymetli arılar.?

Yorum Yap