Kıymetli Ziyâretçilerimiz,

Uykudan Önce Programı’na hız kesmeden, büyük bir heyecanla devâm ediyoruz! Bu akşam hep birlikte evvelâ, geliri Filistinli kardeşlerimize gönderilmek üzere açtığımız resim sergisine olan rağbet için sevinçle şükrettik!

Meğer insanın, kendisini iyiliklere sevkeden, birlikte güzel işler başarabildiği arkadaşlarının olması çok mühimmiş. Rabb’imize doğru ilerlediğimiz hayat yolunda, el ele vererek kuvvet bulduğumuz dostlarımız, bizim için büyük bir nîmetmiş.

Öğrendik ki Sevgili Peygamberimiz Hazreti Muhammed Mustafâ sâllallâhu aleyhi ve sellem’in en yakın ve en sâdık arkadaşı Hazreti Ebûbekir radıyallâhu anh imiş. O, mübârek dostunun imdâdına herkesten önce yetişir; sevgisini her an kalbinde, hayâlinde ve hatırında gezdirirmiş.

Nitekim Sevgili Peygamberimiz Hazreti Muhammed Mustafâ sâllallâhu aleyhi ve sellem, son günlerinde hastalığının ağırlığı sebebiyle mescide çıkamamış. Kendisini iyi hissettiği bir gün îrâd ettiği hutbede: “Bize iyiliği dokunan herkese, bunun karşılığını aynıyla veya fazlasıyla ödemişizdir. Ancak Ebû Bekir müstesnâ!.. Sohbetiyle olsun, malıyla olsun bana en fazla ikramda bulunan Ebû Bekir’dir. Eğer ben, Rabb’imden başkasını dost edinecek olsaydım, mutlaka Ebû Bekir’i dost edinirdim. Fakat İslâm kardeşliği daha üstündür. (Buhârî/Ashâbü’n-Nebî)” buyurmuşlar.

Hazreti Ebûbekir radıyallâhu anh, dostunun vefâtını büyük bir sabır ve olgunlukla karşılamış. Ayrılık hissiyle duyduğu acı, îtidâlini kaybetmesine ve isyâna sürüklenmesine sebep olmamış. O, dâimâ Rabb’ine hamd etmiş ve büyük bir sadâkat ile Allah Resûlü’nden öğrendiği dîne sımsıkı sarılmış.

Hakîkî sevgi, muhabbet ve fedâkârlığın ne demek olduğunu idrâk ettiğimiz programımızın ardından, evdekilerle helâlleştik. Dişlerimizi misvaklayıp saçlarımızı taradıktan sonra İhlâs, Felak ve Nâs Sûreleri’ni okuyup sağımıza döndük, yattık.

Eğer sizler de birbirinden değerli çalışmalarımızdan istifâde etmek isterseniz, Gülberenk Değerler Eğitimi Derneği’ne üye olabilir, detaylı bilgi ve kayıt için www.gulberenk.com’daki “Üyelik ve Tüzük” menüsünü inceleyebilirsiniz.

Merve Doğancı
14.05.2021
BalıkesirYorum

  1. Emine AKYASAN dedi ki:

    Uykudan Önce Pragramlarını ilgiyle ve sevgiyle, aksatmadan tâkip ediyoruz. Hayatımızda mühim bir yeri var. Resim sergisi ve satışı meselesi ise bize acâip bir heyecân verdi. Oturduğumuz yerden, zahmet çekmeden, para harcamadan yardım etme fırsatı lûtfedildi. Doğrusu bu kaçırılmaması gereken müthiş bir fırsattı! Uzaklardaki kardeşlerimiz için, sâdece üzüntü duyarak ve duâ ederek değil, fiili duâlarla da bir şeyler yapmak en başta bize iyi hissettirdi. Allah’ımız azımızı çok eylesin. Âmîn.
    Gülberenk, hayırda her dâim öncümüz, rehberimiz.⚘?

Yorum Yap