Kıymetli Ziyâretçilerimiz,

Uykudan Önce Programı tüm heyecânıyla internet ortamında devâm ediyor! ☺️

Bu akşam şunları öğrendik: İnsan komşuları ile görüşmeli ve hiçbir zaman irtibatı kesmemeliymiş. Bir gün Cebrâil (a.s.), Sevgili Peygamberimiz Hz. Muhammed Mustafâ sâllallâhu aleyhi ve sellem’e komşu hakkını o kadar çok anlatmış, o kadar çok anlatmış ki O: “Komşumu bana mîrasçı kılacak zannettim! (Buhârî, Edeb, 28; Müslim, Birr, 140,141)” buyurmuş.

Anlayacağınız, komşularımızın bizim üzerimizde hakkı olduğu gibi bizim de onlar üzerinde hakkımız varmış. Onlarla tanışıp görüşür, dertlerimizi ve sevinçlerimizi bölüşürsek kendimizi çoook iyi hissedermişiz. Çünkü insan yalnızken sıkılıp bunalabilir; ne yapacağını şaşırabilir ve telefona, tablete sarabilirmiş. ?

Hülâsâ, berâberlikte rahmet varmış. Bizim Rabb’imiz hamde ve övgüye pek lâyıkmış. Bize güzel komşular, arkadaşlar yollamış. Çok şükür Allâh’ım çok şükür! ☺️

İnsanın arkadaşları, komşuları kitap gibi olup insana bir şeyler katmalı, boş konuşmalar yapmayıp birikimli olmalıymış. Elde örülmüş örgü gibi olup emek verile verile güzelleşen ve etrâfına güzellik katan olmalı; rengârenk oyun hamurları gibi insanın hayâtına renklilik, neş’e katmalıymış.

Mezura gibi olup doğru ölçüyü göstermeli, yelpâze gibi olup ferahlatmalı, demlenmiş çay gibi olup insanın içine sıcaklık katmalıymış. ?

İşte böyleeee! Uykudan Önce’de bu güzel bilgileri öğrenip tefekkür ettik, ardından uyumadan önceki vazîfelerimizi yapıp yatağımıza geçtik. ?

Eğer sizler de bu güzel programdan istifâde etmek isterseniz, ücretsiz kayıt ve bilgi için hemen 0542 808 82 58 numaralı telefonu arayabilirsiniz.?

Müellife: Hatice SAĞLAM5 Yorum

 1. Sevil Fırat dedi ki:

  Paylaşımın iyice tahrîbâta uğradığı şu günlerde, bunları duymak çok iyi geldi.. Alllah râzı olsun! ??

 2. Emine Akyasan dedi ki:

  Unutulmaya yüz tutmuş değerlerden biri, komşuluk. Bilhassa büyük şehirlerde, insanların birbirine güven duymadığı, emin olmadığı yerlerde komşuluk tamamen kopmuş durumda.
  Biz müslümanlar; hayatın bir alanında değil,her alanında İslâm’ı, İslâm ahlâkını yaşamamız ve yaşatmamız lâzım.
  Rabbim üzerimizdeki atâletten kurtulmayı nasîp etsin.
  Gülberenk; şefkatle uyandırmaya devam ediyor…⚘?

 3. Hilâl ÖZÇELİK dedi ki:

  Baldan börek gibi bir Uykudan Önce Programı’ydı. Rabbim güzelliklere, neş’eye, sevince vesîle eylesin bizleri… (âmin)

 4. Işın Karasulu dedi ki:

  Rabbim komşuluğun hakkını vermeyi nasîp etsin .?

 5. Hatice Acungan dedi ki:

  Canım arkadaşım, senin mutlu olman için ördüğüm örtüyü paylaştığın için çok teşekkür ederim. Ne kadar dusuncelisin. Yine çok güzel bir program oldu. Sevmek ve sevilmek ne güzel.

Yorum Yap