Kıymetli Ziyâretçilerimiz,

Bu akşam da Uykudan Önce’ye, yine bizi buluşturan Rabb’imize şükrederek başladık. Evvelâ hep birlikte, “Amelde Niyet Program Şarkısı”nı dinledik ve tefekkür ettik. Ardından, güzel bir hikâyeye kulak verdik.

Bir köyde iki çiftçi yaşarmış. Bunlardan biri öğlene doğru uyanır, âheste âheste kahvaltı ettikten sonra kahvesini yudumlar, rahatına bakarmış. O sırada vakit ilerler, bizimki istemeye istemeye tarlaya doğru yürürken, gören herkes onun çalışmaya niyeti olmadığını sezermiş. Diğeri ise seher vaktinde uyanıp namazını kılar, tespih çekip Kur’ân-ı Kerîm okur, sonra da azığını ve kazmasını omzuna atıp daha güneş doğmadan tarlaya doğru yola koyulurmuş.

Tembel olan çiftçi, geç gittiği yetmezmiş gibi, bir de ağaç altında gölgeliğe oturup haberlere bakar, sosyal medyada dolaşırmış. Akşam olmadan da eve dönmek için fırsat kollarmış. Çalışkan çiftçi ise erkenden gittiği tarlasında hemen toprağı çapalamaya başlar, yabancı otları ayıklar, akşama kadar canla başla çalışırmış.

Günler, haftalar, aylar böyle geçip giderken; tarlalardaki çalışmalar netîce vermeye başlamış ve hasat vakti gelmiş. Tembel çiftçi tarlasındaki durumu görünce, hem şaşırmış hem de pişmanlık duymuş. Çalışkan çiftçi ise tarlasındaki kocaman kocaman karpuzlara bakıp Rabb’ine şükretmiş.

Tembel çiftçi üzgün bir şekilde arkadaşının yanına gitmiş. Hâliyle onun mahsüllerini görünce, imrenmiş. Arkadaşının üzüldüğünü gören çalışkan çiftçi, ona şunları söylemiş: “Bir işin güzel netîcelenmesini istiyorsak, çok çalışmalı ve emek harcamalıyız. Elimizden geleni yaptıktan sonra da tevekkül edip Rabb’imize niyazda bulunmalıyız.”

Arkadaşının söylediklerini dinleyen tembel çiftçi, kendisine çok büyük dersler çıkarmış. Bundan sonraki hayâtına çalışkan bir çiftçi olarak devâm etme karârı almış.

Bu hikâyeden anladık ki niyet edenin hareketi olur, hareket eden bereket bulurmuş. Nihâî hedefimiz, âhiretimizi güzelleştirmek olmalıymış. Zâten dünyâ da âhiretin tarlasıymış. Yâni burada ne ekersek, orada onu biçecekmişiz. İşte bu sebeple, amellerimize dikkat etmeli ve Cennet’e lâyık hâle gelebilmek için gayret göstermeliymişiz.

Çiftçinin tarlasını yabânî otlardan ve çöplerden temizlediği gibi; biz de ahlâkımızı, niyetlerimizi ve düşüncelerimizi kötü olan her şeyden temizlemeliymişiz. Hayırlı ve faydalı işler yaparak güzel tohumlar ekmeliymişiz. Sonra da yaptıklarımızın kabûl, günahlarımızın affolması için Rabb’imize yalvarmalıymışız.

İşte böyle… Bu akşam, niyetlerimizi gözden geçirip kendimizi muhâsebe etmeye karar verdik! Uyumadan önceki vazîfelerimizi yerine getirip huzurla yatağımıza gittik.

Eğer sizler de programlarımızdan istifâde etmek isterseniz, Gülberenk Değerler Eğitimi Derneği’ne üye olabilir, detaylı bilgi ve kayıt için www.gulberenk.com internet sitesindeki “Üyelik ve Tüzük” menüsünü inceleyebilirsiniz.

Hatîce SAĞLAM
16.06.2021, ADANA

 Yorum

  1. Sevil Fırat dedi ki:

    Oğlum heyecan ile tâkip etti.Gerçekten çok etkili bir anlatım oldu. Çocuklarımın, görsel bir şeyler olduğunda daha da dikkatli tâkip ettiğini müşâhede ettim.İnşallah devâmını heyecanla bekliyoruz.?

Yorum Yap