Kıymetli Ziyâretçilerimiz,

Uykudan Önce’ye bu akşam, Alınganlık Marşı’nı dinleyerek başladık! Sözlerinden bir kısmı şöyleydi:

“Sana gülden bahsettim diken batırdım sandın,
Yüzüne güldüğümde beni yanlış anladın.
Mü’min hüsn-ü zan eder, unuttun mu kardeşim?
Bu alınganlıkla devâm edersen yandın!”

İnsan, ruh ve beden bütünlüğü içinde sevgi, nefret, hüzün, öfke, kırgınlık, alınganlık gibi farklı duyguları aynı anda yaşayabilen ve konuşarak iletişim kurabilen, sosyal bir varlıkmış.

Bâzı kişiler varmış ki onlar; sözleri, davranışları ya da bakışları zihinlerinde yorumlayarak, kendi üzerlerine alınırlarmış. Bu yaklaşım, genellikle insanları birbirinden uzaklaştıran ve yanlış anlaşılmalara sebebiyet veren durumlara yol açarmış.

Şüphe, tereddüt ve alınganlık, gerçekleri görmeye engel olan kalın bir perdeye benzermiş. Müslüman şahsiyetlere yakışan ise hislerini muhâtabıyla açık yüreklilikle paylaşmak, dâimâ hüsn-ü zan sâhibi olmak, her durumda hakîkati haykırmak; hâsılı hakkı yaşamaya mânî o perdeyi çekerek, gün ışığına kavuşmakmış.

Öğrendiğimiz bu güzel bilgilerin ardından, gereğini yaşamaya azmederek vedâlaştık. Ardından, her zaman olduğu gibi evdekilerle helâlleştik, dişlerimizi misvaklayıp saçlarımızı taradık. İhlâs, Felâk ve Nâs Sûreleri’ni okuduktan sonra sağımıza dönüp huzurla yattık.

Sizler de birbirinden değerli programlarımızdan istifâde etmek isterseniz, Gülberenk Değerler Eğitimi Derneği’ne üye olabilir, www.gulberenk.com’da Üyelik ve Tüzük menüsünü inceleyebilirsiniz.

Merve Doğancı
17.03.2021
Balıkesir2 Yorum

  1. Sevil Fırat dedi ki:

    Gülberenk çocukları alıngan olmayacak inşallah. Hüsn-ü zan edecekler.? Bunu Uykudan Önce ile öğreniyorlar.

  2. Emine AKYASAN dedi ki:

    Gülberenk marşları / şarkıları o kadar güzel ki! Uykudan Önce’de bu şarkılardan bahsedilmesi, onlar üzerinden güzel anlatımların yapılması çok iyi oluyor. Şarkıların şerhi gibi. Çok güzel bir çalışma! Hakîkaten severek ve tekrar tekrar dinliyoruz. İyi ki varsın Gülberenk! ⚘?

Yorum Yap