Kıymetli Ziyâretçilerimiz,

Bu haftanın son Uykudan Önce’sini de huzurla gerçekleştirdik ve yine birbirinden kıymetli bilgiler öğrendik. ?

Meğer insan bütün ömrünü Allâh’ın rızâsını kazanmak için geçirmeliymiş. Yanlış ve kötü işler yaptığımızda Rabb’imiz bizden hoşnût olmazmış; çünkü bizi çok sever ve zarar görmemizi istemezmiş.

Eğer Allah bir şeyi yasaklamışsa, o şey kesin olarak bizim için zararlı; bir şeyi de emretmişse muhakkak bizim için çok gerekli ve faydalı imiş.

Düşündük… Hani bâzen annemizin, babamızın, öğretmenimizin emrederek söylediği şeyler bize zor geliyor ya… Hâlbuki bu emirlerin hepsi bizim iyiliğimiz ve hayrımız içinmiş.

Trafikte de bâzı kurallar varmış. Işıklar bile karmaşa çıkmasın, kazâ olmasın, insanlar zarar görmesin diye, bize renkleriyle ve hâlleriyle emredermiş.

Anlayacağınız, emir ve yasaklar hayâtın düzenini sağlamak içinmiş.

Çok sevdiğimiz kişiler bize emretse bile, o emirleri yapmak zor gelmezmiş. Hattâ seve seve yaparmışız.☺️Allâh’ın emir ve yasaklarının bize zor gelmesinin sebebi ise nefsin, Şeytan’ın araya girmesi ve bizi kışkırtması imiş. ?

Meğer Şeytan bizi iyiliklerden uzaklaştırıp, yoldan çıkarmaya çalışırmış. O sebeple, hiçbir zaman onun söylediklerini değil; her dâim Rabbimiz’in emrettiklerini dinlemeliymişiz.

Üstelik bunu sâdece O’nun rızâsını kazanmak için yapmalıymışız, bir faydaya kavuşmak için değil… Aynı şekilde yasakladığı şeylerden de Allâh’ımız istemediği için kaçmalıymışız; zarardan kurtulmak için değil…

Zâten biz Rabb’imizin yasakladığı şeylerden uzaklaştıkça, zarar da bizden kaçarmış.☺️

Meselâ kıldığımız namazların, tuttuğumuz oruçların bize nice nice faydası varmış. Tabii ki bunları menfaatimiz için değil, Rabb’imiz emrettiği için yerine getirmeliymişiz; çünkü O’nun rızâsı her şeyden daha kıymetliymiş.?

Mâdemki böyleee… “Biz her işimizi Rabb’imizin rızâsı için yapalım. Böylece hem O’nu memnûn edelim hem içimiz huzurla dolsun!” dedik.

Hafta içi tekrar buluşmak ümit ve duâsı ile programımıza son verdik. Hayır, hayır ayrılmadık! Bu akşam da öğrendiklerimizin sevinci ve huzûruyla yatağımıza yattık! ☺️

Eğer sizler de bu güzel programdan istifâde etmek isterseniz, ücretsiz kayıt ve bilgi için hemen 0542 808 82 58 numaralı telefonu arayabilirsiniz. ☺️

Müellife: Hatice Sağlam5 Yorum

 1. Sevil Fırat dedi ki:

  Çoooook güzeldiiiii. ???? Teşekkürler Gülberenk. ???

 2. Gülçin Keskin dedi ki:

  “Uykudan Önce” sana ve Canım Arkadaşım’daki tüm ablalarıma teşekkür ediyorum. Demek ki şeytan gelince onu kış kış kovalayacağız… Kış kış Şeytan!
  Hani daha önce anlatmıştın ya… Ballı besmele, yâni Eûzubesmele okuyacağız.
  Seni seviyorum Canım Arkadaşım.

 3. Rukiye Demirel dedi ki:

  Yine çok güzel bir Gülberenk programı idi… Bazı insanların sözleri emir gibi gelirken, bazı insanların sözleri nasihat yada iyiliğimiz için söylenmiş söz gibi geliyor. Bu da yine karşımızdaki insanı sevip sevmediğimiz ile alakalı olsa gerek… Allah için yapılan uyarı veya emirler lütûftur bizim için. Gülberenk’i karşımıza çıkardığı için Rabbimize şükrederiz.?❤️

 4. Işın Karasulu dedi ki:

  Hayallerimin gerçek olduğu yer; Gülberenk.

 5. Emine Akyasan dedi ki:

  Çok güzel bir “Uykudan Önce” daha dinledik…
  Evet, sevdiğimiz birinin emri dahî rîcâ gibi gelirken; hoşlanmadığımız birinin rîcâsı da emir gibi gelebiliyor. Mesele sözde değil, onu söyleyen özde!
  Gülberenk; emrini rîcâ değil, lütûf bildiğim…⚘?

Yorum Yap