Kıymetli Ziyâretçilerimiz,

Bu akşam da Uykudan Önce’de bir aradaydık. Programımıza “Namaz Şarkısı” ile başladık.

Meğer namaz; dînin direği, mü’minin mîracı, Müslümanlar’ın en önemli farkıymış. Aynı zamanda hayâtımızı düzene sokan ve vakit disiplini kazanmamıza yardımcı olan çok kıymetli bir ibâdetmiş. Sevgili Peygamberimiz Hazreti Muhammed Mustafâ sâllallâhu aleyhi ve sellem’in “Gözümün nûru” dediği namazı, hakkıyla ve âdâbına uygun bir şekilde kılarsak, bizi tüm kötülüklerden alıkoyarmış.

Rabb’imiz bedenimizin, gönlümüzün ve zihnimizin dinlenebilmesi için bize, “Uyku” nîmetini lûtfetmiş. Yeterli uyumadığımızda, bedenimiz yorgun düşermiş. Uzun vâdede uykuyu ihmâl edenlerde ise çeşitli hastalıklar baş gösterirmiş. Bu sebeple yatsı namazından sonra uyumak, seher vakti uyanmak, bedenimize ve rûhumuza çok iyi gelirmiş.

Geceleri uyumayıp gündüzleri ve bilhassa kerahat vakitlerinde uyuyan insanların çoğunda, algı problemi ve sersemlik görülürmüş. Öğlen uykusu; yâni kaylûle ise zihnimizi tâzeler ve daha zinde hissettirirmiş.

Güne erken başlamak için, evvelâ sağlam niyet almamız gerekirmiş. Hayırlarla meşgûl olup yatsıdan sonra uyursak, sabah erken kalkmamız kolaylaşırmış. Bunun tam aksine; haramlara dalıp gafletli ortamlarda bulunursak, mânen yorulduğumuz yetmezmiş gibi, sabah erken kalkmamız da zorlaşırmış.

Uyku vakitlerimizi düzene koymamız, namazlarımızı zamânında ve huşû ile kılmamıza vesîle olurmuş. Üstelik güne sabah namazı ile başladığımızda, vaktimiz daha hayırlı ve bereketli geçermiş. Farz ibâdetlerimizi yerine getirdiğimizde, yaptığımız diğer işlerimiz, hattâ uykumuz bile ibâdet hükmünde olurmuş.

İşte böyle… Bu güzel bilgilerin ardından ellerimizi açtık ve Rabb’imize şöyle duâ ettik: “Allâh’ım! Bizi ve soyumuzdan gelecekleri, namazı dosdoğru ve devamlı kılanlardan eyle! Sen’in rızâna uygun yaşayıp son nefesini îmânlı bir şekilde veren kullarından eyle! Âmîn!”

Eğer sizler de programlarımızdan istifâde etmek isterseniz, Gülberenk Değerler Eğitimi Derneği’ne üye olabilir, detaylı bilgi ve kayıt için www.gulberenk.com internet sitesindeki “Üyelik ve Tüzük” menüsünü inceleyebilirsiniz.

Hatîce SAĞLAM
18.06.2021, ADANAYorum

  1. Hatice Acungan dedi ki:

    Program çok güzeldi, ezan ve namazı seviyordum, şimdi daha çok seviyorum, teşekkür ederiz.❤️?

Yorum Yap