Kıymetli Ziyâretçilerimiz,

Bu akşam Uykudan Önce’de “Düzen” husûsunda konuştuk.☺️

Ev düzeni ile alâkâlı birbirinden güzel fotoğraflara baktık. Baklagiller, baharatlar, kuru gıdâlar, reçeller îtinâ ile kavanozlara koyulmuş, parça kumaşlar güzelce katlanıp kutulara yerleştirilmiş, muhtelif dikiş mâlzemeleri de lâzım olduğunda kolayca bulunacak şekilde düzenlenmişti.

Bu fotoğraflar bize çok güzel fikir oldu. Biz de kitaplarımızı, defterlerimizi, kalemlerimizi, oyuncaklarımızı bu şekilde gruplandırıp, raflara dizip düzen sağlayabilirmişiz. Bunu sağladığımızda hem aradığımızı çabucak bulabilir hem de eksiklerimizi kolayca tespit edebilirmişiz. ☺️

Evimizle, odalarımızla düzenli olarak ilgilenmemiz gerekirmiş. Aslında eşyalar hâl diliyle bizi temizle, düzenle, bize vakit ayır, dermiş! ? Anlayacağınız onlar bile alâka beklermiş.

Düşündük de evde düzeni sağlayınca, hem annemiz sevinir hem de aradıklarımızı kolayca bulurmuşuz. Tertipli bir ortamda hem rûhumuz dinlenir hem de zamanımızı ve enerjimizi daha iyi kullanmaya başlarmışız. Üstelik bunu sağladığımızda yorulmaz, hattâ dinlenir ve etrâfımıza ferahlık katarmışız.☺️

Dinlediğimiz marşta:
“Sorumluluk değerdir,
Değer bilen özeldir!
Herkes bunu fark etse ahh dünyâ ne güzeldir!” diyordu.?

Bizler mes’ûliyetlerinin farkında, her dâim yük hafifleten, etrâfını güzelleştiren çocuklar olmalıymışız.

Meğer tertip ve düzen Allâh’ın bize rahmeti imiş. Kâinattaki hiçbir şey dağınık değilmiş. Rabb’imiz her şeyi nasıl da güzel yaratmış! Maalesef insanlar sonradan o düzeni, güzelliği bozmaya başlamış. ?

Bunları tefekkür edince kâinattaki, evimizdeki, odamızdaki düzeni korumaya niyet ettik! Rabb’imiz ömür verirse, yarın akşam tekrar berâber olmak ümit ve duâsı ile yatağımıza geçtik!?

Eğer sizler de bu güzel programdan istifâde etmek isterseniz, ücretsiz kayıt ve bilgi için hemen 0542 808 82 58 numaralı telefonu arayabilirsiniz.?

Müellife: Hatice SAĞLAM8 Yorum

 1. Fatma Seher Erdoğan dedi ki:

  Fotoğraflara baktıkça içim açılıyor.

  Kur’ân ve sünnetin raftaki hâlini seyre dalıyorum…

 2. Işın Karasulu dedi ki:

  Bu program bizi hep hayra ,güzelliğe dâvet ediyor.?

 3. Ayşe Zeynep Başoğlu dedi ki:

  Harikaaaa olmuş canım arkadaşım. Ben de anneme yardım edeceğim. Düzenli olacağım. Gülberenk Köyü’ne de gelmek istiyorum..

 4. Işın Karasulu dedi ki:

  Haydi! Biz de evlerimizi düzenleyelim.?

 5. Esma ~ES ~ dedi ki:

  Ellerine sağlık canım arkadaşım çook güzel yapmışsın demeyi unuttum.
  Maşâllah! Annene selam söylüyorum canım arkadaşım, ellerinden öpüyorum. Güle gülee…

 6. Esma ~ES ~ dedi ki:

  Canım arkadaşım ben bugün çook önemli bir şeyi uykudan önce programı vesilesiyle fark ettim.
  Canım arkadaşım annemize, babamıza, ailemizdeki tüm sevdiklerimize ,hatta komşumuza, akrabalarımıza, hayvanlara, Allah’ın yarattığı tüm canlı ve cansız her şeye hizmet etmek, yardım etmek çoook güzelken , ben çoook şeyler yapmak istiyorum fakat yapamıyorum. Hemencecik yoruluyorum. Oysa ki sen ne dedin? “Yorulmuyorum.” dedin.
  Eee o zaman ben neden çabuk yoruluyorum diye düşündüm ve buldum.
  Çünküü birazcık da olsa iş yaparken ofluyorum pofluyorum. Anladım ki işlerimi daha da çoook severek ve oflamadan, poflamadan, üfff demeden yapmam lazımmış. Şükretmek, teşekkür etmek lâzımmış.Severek yapmak ve değerini bilmek lâzımmış. Değerli olan şeyler de kıymetli olur.
  Canım Kıymetlilerim; Allah, Peygamberim, Canım Arkadaşım, Annem ve Babam! Ve tabii Gülberenk! Gülberenk kıymetlim! ???

 7. Sevil Fırat dedi ki:

  Tek kelime ile muhteşem,?muhteşemdi! ? Çok çok çok beğendim. Bu nasıl zarif, nasıl kullanışlı, nasıl da hem göze hem gönle hitap eden bir düzendir Yârab’bim! ? Maşallah sübhânallah diyorum ve bol bol dûa ediyorum.?♥️Şu devirde tanıdığım mîsâlin yok Gülberenk! ? İyi ki varsın.

 8. Emine Akyasan dedi ki:

  Düzenli/tertipli rafları,dolapları görünce hakikaten içimiz açıldı. Bu düzen içindeki zarafet,incelik her kişinin yapabileceği bir şey değil. Yani zarif bir bakış,mahir bir elle birleşince, ortaya göze de gönle de hoş gelen manzaralar çıkıyor.
  Hakikaten Rabbimizin yarattığı hiçbir şeyde düzensizlik yok. Tertip meselesine hiç bu gözle bakmamıştım.
  Gülberenk; her adımı Kur’an’a ve sünnete çıkanımm??

Yorum Yap