Kıymetli Ziyâretçilerimiz,

Uykudan Önce, Gülberenk Çocukları’nın Grubu’nda büyük bir heyecanla devâm ediyor! Bu akşam, kendimizi tanımakla ilgili tefekkür ettik!

Rabb’imiz biz insanlara, birçok vasıf ve nîmet lûtfetmiş. Meğer O bizi, kendisinin bilinmesini istediği için yaratmış.

Kendini bilen Rabb’ini bilirmiş. O sebeple insan; adını, soyadını, yaşını… Kusûrunu, hünerini… Günâhını, sevâbını… Nelerden zevk alıp nelerden hoşlanmadığını… Neleri başarabilip neleri başaramadığını… Anlayacağınız, kendisine âit olan her şeyi çok iyi bilmeliymiş.

Düşündük… Biz bir resim olsak, insanlar bizi beğense; fakat çizenden, boyayandan hiç bahsetmese, elbette zorumuza gidermiş. İşte bu sebeple, bizim de dünyâya gelmemize vesîle olan annemize ve babamıza teşekkür etmemiz gerekirmiş.

Ayrıca, bir ortamda kendimizi tanıtmadan evvel, sebeb-i hayâtımız olan annemiz ve babamızdan bahsetmeliymişiz. Resimlerin ressamlarıyla, şarkıların bestekârlarıyla anıldığında bir mânâ ifâde ettiği gibi; her çocuk da anne ve babasıyla yâd edildiğinde mânâ kazanırmış.

Zâten insan, husûsiyetlerini en çok ebeveynlerinden alırmış. Birçok yönümüz onlara benzermiş; çünkü genlerimiz onlardan gelmiş. Anlayacağınız, yedi ceddimizi ne kadar iyi bilirsek, kendimizi de o kadar iyi tanırmışız.

Cesurluğumuz, korkaklığımız, çalışkanlığımız, tembelliğimiz, cömertliğimiz, cimriliğimiz… Ten, göz ve saç rengimiz… Gen geçişleri ile bize ulaşan bâzı husûsiyetlermiş. Canımız Allâh’ımız bizi nasıl da mûcizevî yaratmış.

İnsan kendini düşünse, olaylar karşısında nasıl hislendiğini seyretse… Nelere ağlayıp nelere güldüğüne… Nasıl öfkelenip nasıl merhamet ettiğine.. Nasıl unutup nasıl hatırladığına baksa… Sonra da bunları yaratan Rabb’ini düşünse… Çok güzel bir kul olurmuş.

İnsan, herkesten evvel kendi özüne dönmeli, kendi kalbini kontrol etmeli, kendi fikirlerini gözden geçirmeliymiş. Ayrıca, kendini anlamaya ve tanımaya çalışmalıymış. İşte ancak o zaman, hatâlarını fark edip bir başkasına da faydalı olabilirmiş.

Bu güzel tefekkürlerin ardından, kendimizi keşfetmeye, hünerlerimizi kullanıp faydalı işler yapmaya niyet ettik!

“Allâh’ımız kendimizi tanımayı, sonra da etrâfımıza faydalı olmayı hepimize nasîp etsin.” diye duâ edip özlerimize çekildik!

Eğer sizler de bu güzel programdan istifâde etmek isterseniz, ücretsiz kayıt ve bilgi için hemen 0542 808 82 58 numaralı telefonu arayabilirsiniz.?

Müellife: Hatice SAĞLAM4 Yorum

 1. Emine Akyasan dedi ki:

  Uykudan Önce Programları, çocukça görünen; fakat çok derin mevzûlara değinen, insanı çeşitli tefekkürlere sevkeden mühim bir program.
  İnsanın kendisini bilmesi, husûsiyetlerini keşfetmesi, geçmişini tanıması ne büyük nîmet.
  Allah râzı olsun, çok kıymetli bilgiler…⚘?

 2. Hatice kübra Topçu dedi ki:

  Herkesin faydalandığı bir program.:) Çocuklara, yetişkinlere, 7’den 70’e… Teşekkürler GÜLBERENK!:)

 3. Defne Soydaş dedi ki:

  Bu yazı çok faydalı bir fikir. Çünkü uykudan önce programını dinleyemeyenler için iyi oluyor :);)<3

 4. Rukiye Demirel dedi ki:

  Kendini bilen Rab’bini bilir sözünün yer yer açılımı gibi idi program ve yine çook güzeldi. İnsan her şeyden önce kendi iç dünyâsına, kendi hatalarına bakıp tefekkür etmeli. Böylece hatalarını farkedip tevbe eder veya Rab’binin vermiş olduğu nîmetleri görüp şükreder. Yani eğer böyle yaparsa her halükarda kârda olur inşallah. Allah râzı olsun Gülberenk… İyiki varsın. ❤️❤️

Yorum Yap