Kıymetli Ziyâretçilerimiz,

Uykudan Önce’ye bu akşam sevgiyle, “Edep Şarkısı”nı dinleyerek başladık! Sözlerinden bir kısmı şöyleydi:

“Edep utanmaktır, edep uslanmaktır,
Işıl ışıl nurdur, iyi huydur.
Edep zarâfettir, edep nezâkettir,
Işıl ışıl nurdur, iyi huydur.”☺️

Fark ettik ki son günlerde programımız, akşam ezanı vaktine denk geliyormuş. Çünkü yaz mevsimine yaklaşıyormuşuz ve günler uzuyor, geceler kısalıyormuş. Dolayısıyla, günlerin kısalıp gecelerin uzadığı kış dönemine kadar Uykudan Önce saat 21.30’da başlayacakmış.?

Meğer, her zaman olduğu gibi mevsim geçişlerinde de edebimizi muhâfaza etmemiz çok mühimmiş. Bunu, gün ışığından uzun müddet faydalanabildiğimiz şu günlerde, vaktimizi en verimli şekilde değerlendirerek başarabilirmişiz.?

Gülberenk Çocukları olarak bizler, Rabb’imize karşı dâima edepli olmalı, O’nun lûtfettiklerine rızâ göstermeliymişiz. Meselâ, meyve ve sebzeleri mevsiminde tüketmek bu kâidenin bir parçası imiş. Allâh’ımız, kış mevsiminde elma, portakal ve greyfurt gibi C vitamini yönünden zengin, hastalıklara karşı koruyucu; yaz mevsiminde ise kavun, karpuz, salatalık gibi serinletici ve sulu olan gıdâları yaratmış.?

Oysa isyân eden, Allâh’ın takdîrinden râzı olmayıp fıtratı değiştirmeye çalışan hırslı ve nankör insanlar, meyve ve sebzelerin genetiğini bozuyorlarmış. Fazla para kazanma ve her mevsim her şeyi oburca yeme hırsıyla, gıdâlara zararlı kimyevî maddeler veriyor, onları insanlar için âdetâ birer zehir hâline getiriyorlarmış. Kış mevsiminde üretilen hormonlu domatesler, bunların en çarpıcı misâllerindenmiş.?

Şuurlu bir Müslüman, nefsine hâkim olmayı ve canının çektiği her şeyi yememesi gerektiğini bilirmiş. O, Sevgili Peygamberimiz Hazreti Muhammed Mustafâ sâllallâhu aleyhi ve sellem’in yaptığı gibi ihtiyâcı nispetinde en az miktarda yiyip içer, her hâlinde Allâh’ın Habîbi’ni taklîd edermiş.?

Programın sonunda, yatsı ezanına kadar evdekiler için rahmet olmaya, sonra da namazımızı kılıp tatlı bir uykuya dalmaya niyet ettik. Cumâ akşamı tekrar buluşmak duâsıyla, ayrılmadık, yalnızca evlerimize çekildik.?

Eğer sizler de huzur ve samîmiyet dolu berâberliklerimizden istifâde etmek isterseniz, Gülberenk Değerler Eğitimi Derneği’ne üye olabilir, detaylı bilgi ve kayıt için www.gulberenk.com’daki “Üyelik ve Tüzük” menüsünü inceleyebilirsiniz.?

Merve Doğancı
19.05.2021
BalıkesirYorum Yap