Kıymetli Ziyâretçilerimiz,

Uykudan Önce’ye bu akşam, “Fırsatlar Elde Sabun Gibi” isimli şarkıyı dinleyerek başladık!

Meğer sıhhatimiz, vaktimiz, gücümüz ve kuvvetimiz, sınırlı süre içinde bize verilen emânetlermiş. Fırsatımız varken, onları çok iyi kullanmamız ve faydalı işler yapmamız gerekirmiş.

Öğrendik ki Allâh’a îmân etmek ve O’nun rızâsı için çalışmak, her hayrın başı imiş. Bir Müslüman, iyi ya da kötü bütün amellerinin karşılığını muhakkak görecekmiş.Yüceler yücesi Rabb’imiz, Zilzâl Sûresi 7. ve 8. âyet-i kerîmelerinde: “Kim zerre miktârı hayır yapmışsa onu görür. Kim de zerre miktârı şer işlemişse onu görür.” buyurmuş. Mü’minlere düşen; küçük büyük demeden, amel defterini sevaplarla doldurmaya çalışmakmış.

Başkalarını incitmeden ve gösterişe girmeden ihsanda bulunan kimseler, aslında kendileri için mânevî kazanç elde ederlermiş. Dolayısıyla etrâfımıza her an, Allah rızâsı için iyilik yapmak niyetiyle bakmalı ve hayır fırsatlarını yakalamalıymışız.

Sevgili Peygamberimiz Hazreti Muhammed Mustafâ sâllallâhu aleyhi ve sellem, “Bir adam yolda giderken bir diken dalına rastladı. Kimseye eziyet vermemesi için onu kenara attı. Bu işi Allâh’ın çok hoşuna gitti ve onu affetti.” (Buharî, Tirmizî) buyurmuşlar.

Ayrıca, din kardeşlerimize güzel sözler söylemek, onlara tebessümle muâmele etmek, yolunu kaybetmişlere yol göstermek, dargınları barıştırmak ve kâinattaki bütün mahlûkâtâ şâmil merhamet sâhibi olmak, dînimizin emrettiği hayırlı amellerden birkaçı imiş.

Gülberenk Çocukları olarak bizler, sıhhatimiz ve kuvvetimiz yerinde iken, çevremize faydalı ve öğrendiklerimizi hayâtımıza almanın gayreti içinde olmalıymışız.

Eğer sizler de programlarımızdan istifâde etmek isterseniz, Gülberenk Değerler Eğitimi Derneği’ne üye olabilir, detaylı bilgi için www.gulberenk.com’daki “Üyelik ve Tüzük” menüsünü inceleyebilirsiniz.

Merve Doğancı
02.08.2021
BalıkesirYorum Yap