Kıymetli Ziyâretçilerimiz,

Bu akşam programımıza İlerleyiş Marşı’nı dinleyerek başladık. ☺️ “Allah, hepimize kendisine doğru ilerleyebilmeyi; hayırla, huzurla, sevinçle O’na koşabilmeyi nasîp etsin!” diye duâ ettik.

Aslında farkında olsa da olmasa da bütün insanlar, Allâh’a doğru ilerlermiş. Herkes, O’na itaat etmek ile mükellefmiş.

Zâten sevmenin en mühim şartlarından birisi, itaat etmekmiş. İnsan birisini sevdiğini söylüyorsa; mutlakâ onun fikirlerine, görüşlerine, sözlerine kıymet vermeliymiş. Hele de bu kendisinden büyük biriyse, buna çok îtinâ göstermeliymiş.

Büyümek, yaşla pek alâkalı değilmiş. Asıl büyümek, kalpteki olgunluğun, şuurun gelişmesiyle olurmuş. Yâni insan, yaşlandıkça değil; yaşadıkça büyüyüp olgunlaşır imiş.

Anlayacağınız; kimin küçük, kimin büyük olduğu pek de bilinmezmiş. Biz yine de kendimizden yaşça büyük olanlara hürmette kusur etmemeliymişiz.

Hakkı söyleyen, doğruyu gösteren, iyiliğe sevk eden herkes saygıdeğer olurmuş. Gülberenk âilesinin fertleri saygı ve sevgi doluymuş.?

İnsan her zaman her şeyi bilemeyebilirmiş. Çok az bilgisi olmasına rağmen bilgiçlik taslayanlara ukalâ denirmiş. Bu, hiç de iyi bir şey değilmiş.

Sevgili Peygamberimiz Hz. Muhammed Mustafâ sâllallâhu aleyhi ve sellem bir hadîs-i şerîfinde: “Bildiklerimi bilseydiniz, az güler çok ağlardınız! (Tirmizî, Zühd 9)” buyurmuş.

O, Rabb’imizin bildirmesiyle bir çok şeyi bildiğinden, hiçbir zaman çok gülmez, sâdece tebessüm edermiş. Demek ki bilmek, aslında çok yorucu ve zor bir şeymiş. İnsan yaşadıkça, bilmediğini bilirmiş.

Eğer kalplerimizi Allâh’a itaate yöneltirsek; O, lûzumsuz her şeyden bizi korurmuş. İsraftan kaçınan, ihtiyâcı kadarıyla yetinen, elindekinin kıymetini bilen, yıpranan eşyalarını tâmir edebilen kimseler olmalıymışız.

“Allâh’ım! Bize, çokça tevbe edebilmeyi ve Sana hakkıyla yönelebilmeyi nasîp eyle!” diyerek duâ ettik. Ardından, ömrümüz olursa iki gün sonra tekrar buluşmak ümîdi ile yatağımıza geçtik!

Eğer sizler de bu güzel programdan istifâde etmek isterseniz, ücretsiz kayıt ve bilgi için hemen 0542 808 82 58 numaralı telefonu arayabilirsiniz. ?

Müellife: Hatice SAĞLAM4 Yorum

 1. Abdullah Zübeyr dedi ki:

  İlerleyiş Marşı’nı bulamadım. Yardımcı olursanız sevinirim.

  • Gülberenk dedi ki:

   Kıymetli Abdullah Zübeyr, İlerleyiş Marşı’na, YouTube Gülberenk Kanalı’ndan ulaşabilirsiniz.

 2. Emine Akyasan dedi ki:

  Bize doğruyu gösteren, hakîkati öğreten bir mekteptir Gülberenk!
  Bu sebepledir ki; kendisine derin bir sevgi ve saygı duyuyoruz…
  Gülberenk’in mânâsına vâsıl olmayı diliyoruz. Âmin…⚘?

 3. Hatice Acungan dedi ki:

  Îmânda yaş almayı başaralım inşallah canım arkadaşım. Ne güzel söyledin, küçük kalplerin îmaâı çok güçlü ve saf oluyor. Büyüdükçe bu hâli de büyütelim inşallah.Tesekkür ederim, çok güzel anlattın. Sarkıların da hârika…

Yorum Yap