Kıymetli Ziyâretçilerimiz;

Bu akşam Uykudan Önce Programı’nın mevzûsu: “Neyi soralım? Neyi sormayalım?” idi!?

1. Öncelikle, bilmediğimiz birşey varsa bilene sormalıymışız. Kendi kendimize yorum yapar veyâ yanlış kişiye sorarsak yanılır, vakit kaybeder ve doğru cevâbı alamazmışız.?

2. Bir işi yapmak, enerji ve zaman kaybettirecekse muhakkak: “Yapayım mı yapmayayım mı?” diye sormalıymışız. Çünkü belki de o işi yapmamız gerekmezmiş ve boşuna yorulabilirmişiz.?

3. Bize söylenen şeyi yapmalıymışız.
Meselâ; annemiz kurâbiye uzatıp âfiyetle yiyebileceğimizi söylediğinde ona: “Anneciğim, bu kurâbiyeyi yiyebilir miyim?” diye sorarsak bu, lüzumsuz bir suâl olurmuş.?

4. Bir suâli mutlakâ vaktinde sormalıymışız. Misâl olarak; gündüz saat 13.00’teki bir program için en geç bir gece öncesinden plân ve hazırlık yapılması gerekirmiş. Programla alâkalı birşeyi, durup durup saat 12.30’da sorarsak bu, yanlış olurmuş.

5. Yapıldığında geri dönüşü olmayan ve emîn olmadığımız bir işi sormamız gerekirmiş. Diyelim ki evde limon olup olmadığını bilmeden ve evdekilere de sormadan rastgele satın aldık. Sonra bir de baktık ki evde yeteri kadar varmış!?Bu durumda fazla olanlar çürüyüp isrâf olabilirmiş.

6. Ayrıca, tereddüt ettiğimiz, muhatabımıza sormak gerektiğine inandığımız bir şeyi de korkmadan, çekinmeden sormalıymışız.?

Suâlleri doğru yerde sorabilmek bir sanatmış ve bu da bir ilim ve seviye gerektirirmiş.?

Rabb’imize, akıllı suâller sorarak doğru işler yapan ve mesâfe alan kullarından olabilmek için bol bol duâ etmeliymişiz!☺️

İşte böyle, bu akşam da bilmediğimiz şeyleri öğrenmenin sevinci ve huzûruyla yataklarımıza gittik!☺️

Eğer sizler de bu güzel programdan istifâde etmek isterseniz, ücretsiz kayıt ve bilgi için hemen 0542 808 82 58 numaralı telefonu arayabilirsiniz!?

Müellife: Merve DOĞANCI6 Yorum

 1. Sevil Fırat dedi ki:

  Notlar aldık Elhamdülillah ? çok istifâdeli bir programdı yine.Allah râzı olsun ??

 2. Fatma Seher Erdoğan dedi ki:

  İddiâ ediyorum. Bir çocuk programından çoook daha fazlası.

 3. Gülçin Keskin dedi ki:

  Akıllı sualler sorarak doğru işler yapan olmak ne güzel!
  Teşekkürler Canım Arkadaşım.

 4. Emine Akyasan dedi ki:

  Uykudan Önce çok güzel bir mevzûya daha değindi. Soru sormak,doğru soruyu sormak hakîkaten bir san’at.
  Allah bizi luzûmsuz, alâkasız, muhatabımızı bunaltacak sorular sormaktan muhafaza eylesin. Âmin.
  Gülberenk; Cân Öğretmenim. ?⚘

 5. Işın Karasulu dedi ki:

  Bu akşam çok güzel bilgiler öğrendim.?

 6. Rukiye Demirel dedi ki:

  İnsanın, sorduğu sorudan, ilim sahibi olup olmadığını, kendi hakkında fikir sahibi olabileceğimizi öğrendik bu programda.Soru sorarken, nasıl, ne zaman ve kime sormamız gerektiğini öğrendik. Güzel ve çok öğretici programdı Teşekkür ederiz. ❤️

Yorum Yap