Kıymetli Ziyâretçilerimiz,

İki günlük aranın ardından, Gülberenk Çocukları’nın Grubu’nda tekrar berâberdik. Programımıza, “Alınganlık Marşı” ile başladık. Dinlerken hem eğlendik hem de tefekkür ettik.☺️

Meğer buluttan nem kapana ördek derlermiş. Alınganlık bir perde imiş, çekip ardımıza bakmamız gerekirmiş. Esen rüzgârdan, öten kuştan, yâni kendisi ile alâkalı olmayan her şeyden nem kapanlara, “Alıngan” denirmiş. Onlar; bakışmaları, gülüşmeleri, konuşmaları, yazışmaları hep kendileri hakkında zannederler ve üzülürlermiş. İşte bu sebeple, mutlu oldukları pek görülmezmiş.

İşi çok olanın sağa sola bakacak hâli, ona buna alınacak vakti olmazmış. İmam Şâfii Hazretleri bu hususta: “Nefsini hayır ile meşgûl et ki o seni şer ile meşgûl etmesin!” buyurmuş. Bizler, kendimize hayırlı işler bulup şerlerden korunmalıymışız; çünkü dünyânın hepimize ihtiyâcı varmış.?

Eğer annemize ev işlerinde yardımcı olursak, babamızın ayakkabılarını boyarsak, kardeşimizle oyunlar oynarsak, dedemize kitap okursak; yâni faydalı işler yaparsak nefsimiz bizi saçma sapan şeylerle meşgûl edemezmiş.

İnsan kendi tembelliğiyle, alınganlığıyla, sû-i zannıyla ve dedikodusuyla en çok kendisine zarar verirmiş. Yâni, insanın kendine ettiğini, kimse başkasına etmezmiş.?

Kendimize ve etrâmızdakilere faydalı olmak istiyorsak, öğrendiklerimizi bir an evvel hayâtımıza geçirmeliymişiz. Bu işler, çok kitap okuyarak ya da çok yazı yazarak olacak şeyler değilmiş; evvelâ yaşamak gerekirmiş.

Bunu öğrenince, hâlimiz, tavrımız ve yaptıklarımızla anne babamızı sevindirmeye; şükreden ve şükrettiren bir evlât olmaya; alınganlığı, tembelliği bırakıp işimize bakmaya ve etrâfımıza rahmet saçmaya azmettik!☺️

Ayrıca, kendimizdeki istîdâtları keşfedip vatanımız, milletimiz ve ümmet-i Muhammed yarârına kullanmaya, Rabb’imizin rızâsına uygun yaşayıp herkes için şükür vesîlesi olmaya karar verdik!☺️

Bu güzel niyetlerle programımıza son verdik! Hayır hayır, ayrılmadık! Yarın akşam bir başka Uykudan Önce’de, tekrar berâber olabilmek ümit ve duâsı ile uykuya daldık! ?

Eğer sizler de bu güzel programdan istifâde etmek isterseniz, ücretsiz kayıt ve bilgi için hemen 0542 808 82 58 numaralı telefonu arayabilirsiniz.?

Müellife: Hatice SAĞLAM2 Yorum

  1. Hatice Acungan dedi ki:

    Evet alınganlık hakkında söylediğin şarkı ve yorumları çok doğru buldum. Teşekkürler.Bu program tam çocuklar için mükemmel, emeğinize sağlık. Teşekkür ederim.

  2. Eymen Ege Fırat dedi ki:

    Ben de büyüyünce asker olup vatanımı korumaya karar verdim. Hep faydalı işler yapacağım inşallah. Namazlarımı da kılıyorum. Sana da dûa ediyorum arkadaşım. ??❤️

Yorum Yap