Kıymetli Ziyâretçilerimiz,

Uykudan Önce’ye bu akşam, “Edep Şarkısı”nı dinleyerek başladık. Sözlerinden bir kısmı şöyleydi:

“Edep utanmaktır, edep uslanmaktır,
Işıl ışıl nurdur, iyi huydur.
Edep zarâfettir, edep nezâkettir,
Işıl ışıl nurdur, iyi huydur.”

Hep birlikte düşündük. Meğer yerken, içerken, oturup kalkarken ve konuşurken; hâsılı her hâlimizde Sevgili Peygamberimiz Hz. Muhammed Mustafâ sâllallâhu aleyhi ve sellem’in ahlâkını örnek almalıymışız. Edepli olmak, bunu gerektirirmiş.

Müslümanlara yakışmayan, edebe aykırı olan bâzı davranışlar varmış ki son derece tehlikeli imiş. Meselâ, yiyeceklerin vitrinlerde sergilenmesi, bunlardan bir tânesiymiş. Çünkü, insanların bakıp da iç geçirdiği gıdâların üzerinde göz hakkı olurmuş. Onları düşüncesizce yemek ise mânevî hastalıkların sebeplerinden biriymiş.

Hâsılı başkalarının koklayıp da canlarının çektiği yemekleri tüketmekten titizlikle sakınmalıymışız. İlle de dışarıdan satın almamız gerekiyorsa, görünmeyen taraftakileri seçmeliymişiz. Ayrıca, herkesin uğramadığı küçük esnaflardan alışveriş yapmalı, Müslümanlar olarak birbirimize kuvvet katmalıymışız.

İşte böyle, yine birbirinden değerli bilgiler öğrenmenin heyecânı ve Çarşamba akşamı tekrar buluşmak ümîdi ile yataklarımıza geçtik!

Eğer sizler de bu güzel programdan istifâde etmek isterseniz, Gülberenk Değerler Eğitimi Derneği’ne üye olabilirsiniz! Kayıt ve bilgi için hemen 0542 808 82 58 numaralı telefonu arayınız!

01.02.2021

 2 Yorum

  1. Sevil Fırat dedi ki:

    Edepli ve îmânlı bir nesil yetişiyor Gülberenk ile inşallah.

  2. Emine AKYASAN dedi ki:

    Edep, mühim mevzû! İnsanı diğer canlılardan ayıran en mühim vasıf. Hayâtımızın her ânına yayılması gereken bir hâldir edep. Gülberenk; edep mektebim. ?⚘

Yorum Yap