Kıymetli Ziyâretçilerimiz;

İki günlük aranın ardından, Uykudan Önce Programı’nda heyecanla berâberdik!

Bu akşam Felâk Sûresi’ni okuduk ve “Gülberenk Çocukları çalışkandır.” diyerek ezberlemeye niyet ettik. Bu sûrenin mânâsı şöyleydi:

“Rahman ve Rahîm olan Allâh’ın adıyla;
De ki: Yarattığı şeylerin kötülüğünden, karanlığı çöktüğü zaman gecenin kötülüğünden, düğümlere üfleyenlerin kötülüğünden, haset ettiği zaman hasetçinin kötülüğünden, sabah aydınlığının Rabb’ine sığınırım.”

Ardından haset kelimesi üzerinde düşündük. Meğer haset etmek, çok kıskanmak demekmiş. Bâzı insanlar, başkalarının sâhip olduğu güzelliklere karşı kötü hisler beslermiş!?

Meselâ öyle kişiler, arkadaşında beş, kendisinde bir tâne toka olursa hemen, “Neden onun daha fazla tokası varrrr?! Bende yoksa onun da olmasın!?” diyerek bedduâ edermiş.?

Aslında akıllı bir insan Rabb’inin taksîminden râzı olur, aslâ başkalarını kıskanmazmış. Haset hisseden insan ise Allâh’ın takdîrine rızâ göstermez, kendisine vermediği nîmetler için O’na kızarmış!?

Sevgili Peygamberimiz Hz. Muhammed Mustafâ sâllallâhu aleyhi vesellem’e de kötülük edenler ve O’nu yok etmek isteyenler olmuş! Hasetçiler, “Neden peygamberlik bize değil de O’na verildi?!” diyerek öfkelenip şikâyet etmişler.

Rabb’imiz, bize zarar verebilecek her şeyden bizi muhâfaza etmek istermiş. Bizler de yanlış hislere sâhip insanlardan korunmak için bol bol İhlâs, Felâk ve Nas Sûreleri’ni okumalıymışız.

Gülberenk Çocukları Allah’ın takdîrinden ve taksîminden râzı olup çalışır, gayret eder ve emek verirmiş. İnsanlara haset etmez, Rabb’ine her dâim şükredermiş!☺️

Programımızın sonunda huzurla Rızâ Şarkısı’nı dinledik. Ellerimizi açtık ve “Yâ Rabbî! Bizi senin takdîrinden râzı olanlardan eyle! Hasetçilerin kötülüklerinden koru! Âmîn!” dedik.?

Yarın akşam hep birlikte Nas Sûresi’ni ezberlemek duâsıyla, sağımıza dönüp uykuya daldık.?

Eğer sizler de bu güzel programdan istifâde etmek isterseniz ücretsiz kayıt ve bilgi için hemen 0542 808 82 58 numaralı telefonu arayabilirsiniz.

Müellife: Merve Doğancı

 Yorum

  1. Emine Akyasan dedi ki:

    Haset; sevapları yakıp kül eden şey… Rabbim muhâfaza eylesin, hasetten de hasetçiden de. Âmin.
    Gülberenk ile duâ öğrenmek çok tatlı, Gülberenk çocukları çok bahtlı!?⚘?

Yorum Yap