Kıymetli Ziyâretçilerimiz;

Gülberenk Değerler Eğitimi Derneği, Uykudan Önce Programı’na şükürle, neşeyle, huzurla devâm ediyoooor!?

Bu akşamki programda Sevgili Peygamberimiz Hz. Muhammed Mustafâ sâllallâhu aleyhi ve sellem’in “Bir saatlik tefekkür, bin yıllık nâfile ibâdetten daha hayırlıdır. (Câmius-Sağir/127)” hadîs-i şerîfini hatırladık ve bahçeye ektiğimiz tohumlar üzerinden bolca tefekkür ettik.

Meğer bâzen aynı toprağa aynı bakım yapıldığı hâlde fidelerin bâzıları büyür, bâzıları küçücük kalırmış. Bunun bir benzeri olarak meselâ mektepte hocalar herkese aynı dersi anlattığı hâlde talebelerin kimi kötü not alır, kimi de birinci olurmuş. Bizler, verilen emeklerin karşılığını güzelce ikrâm edenlerden olmalıymışız.

Sonra düşündük de toprakta hiç emek verilmediği, bir kere bile sulanmadığı hâlde kendiliğinden büyüyen birtakım yabancı otlar varmış. Biz domates, biber, kabak ekip onların büyümesini beklesek bile karşımıza onlar çıkabilirmiş.

Zâten işe yaramaz, zararlı ve fazlalık olan şeyler hızla yayılırmış. Büyüklerimiz bize güzel ahlâklı olmamız için emek verdiği hâlde yaramazlıklar yaparsak, o yabancı otlara benzermişiz.

Meselâ yalan ve dedikodu çok çabuk yayılır ve insanlar bu yanlışların peşine daha sık düşermiş. Hâlbuki akıllı olan kişilerin, doğruluk ve iyilik peşinde koşması beklenirmiş.

Toprağa ektiğimiz domates, biber, kabak tohumlarının büyümesini engelleyen lüzumsuz otları yolduğumuz gibi, kalp bahçemizde olmaması gereken nankörlük, şükürsüzlük, bencillik gibi kötü huylardan da içimizi temizlemeliymişiz.

Bizler Gülberenk Çocukları olarak yüreğimizde şükür, sevinç, Allâh’a kulluk gibi güzellikleri büyütmeli, kalp bahçemizi secdeyle, abdestle, namazla sulayıp güzelleştirmeliymişiz.

Programımızın sonunda ellerimizi açtık ve hep birlikte duâ ettik. Dedik ki: “Güzel Allâh’ım! Bizi, bize emek verenlerin yüzünü güldürenlerden eyle! İnsanlara zahmet değil rahmet olabilmeyi nasîp eyle! Seni çok seviyoruz, bizleri Habîbine lâyık ümmet eyle! Âmîn!”

Eğer sizler de bu güzel programdan istifâde etmek isterseniz ücretsiz kayıt ve bilgi için hemen 0542 808 82 58 numaralı telefonu arayabilirsiniz!

Müellife: Merve Doğancı3 Yorum

 1. Havva Ekinci dedi ki:

  Dün dersi dinleyince aklıma geldi. Ben de tarladaki otları alırken aklıma Resûlullah sav Efendimizin “Günah işleyen kişinin kalbine siyah nokta konur. Tevbe ederse silinir. Tevbe etmezse noktalar çoğalır, kalbi simsiyah olur.” mânâsındaki hadisi gelir. Tarladaki dikenleri küçükken almak çok kolay. Hemen çıkar. Ama zaman geçtikten sonra almaya çalışsan çıkarmakta zorlanırsın. Hatta diken o kadar sağlam olur ki mahsulü bile kökünden çıkarır dikeni çıkarıyım derken. Rabbim hakîki tevbe nasip etsin Rahmetiyle.

  Allah râzi olsun hocam dersleriniz için. Hiç kaçırmadan dinliyoruz. Bol istifâde ediyoruz. Rabbim te’sirini nasîp etsin. İki dünya sevinci yaşatsın sizlere.

 2. Emine Akyasan dedi ki:

  Çokça dinlediğimiz bir program oldu…
  Rabbim müstefid eylesin. ( Âmin )

 3. Eymen Ege Fırat dedi ki:

  Çok güzeldi program, çok faydalı şeyler öğrendim. Gülberenk şarkılarını da çok seviyorum. ???? Teşekkür ederim Gülberenk.?

Yorum Yap