Kıymetli Ziyâretçilerimiz;

Gülberenk Değerler Eğitimi Derneği olarak, bu akşam da Uykudan Önce Programı’nı sevinçle gerçekleştirdik!

Öğrendik ki kendini hissetmek, fark etmek, tanımak çok mühimmiş!

Eğer insan kendini hissetmezse, fark etmezse, tanımazsa; Rabb’ini de hissedemez, fark edemez ve tanıyamazmış. Nefsini bilen, Rabb’ini bilirmiş.

Aslında bizler, her şeyi bildiğimizi zannederken, kendimizi bilmezmişiz. Bâzen mahzûn olur, bâzen şaşırır, kimi zaman neşelenip tatlı tatlı sevinirmişiz. İşte böyle, birçok farklı hissiyâtı bünyemizde barındırırmışız. Üstelik, hislerimizin birçoğunun kaynağı, kendi hâllerimizken, mes’ûliyeti başkalarına atıp rahatlamaya kalkışırmışız.

Hâlbuki birer Müslüman olarak, yaptığımız hatâları, iyi amelleri, neye sevinip neye üzülmemiz gerektiğini bilmeli ve herkesten evvel kendimizi tanıyıp geliştirmek için emek vermeliymişiz.

Kendimizin ve dînimizin vakârını zedeleyen işlerden vazgeçmeli, Allah rızâsına uygun fiillerimizi artırmalıymışız.

Nefsânî üzüntülerden kurtulmaya, Allah rızâsı için üzüldüğümüz hususların da gereğini yapmaya çalışmalıymışız.

Yüceler yücesi Rabb’imiz, bizlere düşünme kâbiliyeti vermiş. Bu sâyede işlediğimiz hatâ ve kusurların farkına varır, istîdatlarımızı keşfedermişiz!

Allâh’ımızın eseri olan kendimize çok daha fazla ihtimam göstermeli; kendimizi aslâ ihmâl etmemeli, ertelememeli ve unutmamalıymışız.

Rabb’imiz bizleri “Eşref-i mahlûkât” yâni, yaratılmışların en şereflisi olarak isimlendirmiş. Bizler de Allah için vârolmamızın şuuruyla yaşamalı ve çokça şükretmeliymişiz!

İşte böyle, bugünkü programımızda, hep birlikte kendi içimize yönelerek bol bol tefekkür ettik ve farkındalığımızı arttırdık!

Ardından dişlerimizi misvaklayıp saçlarımızı taradık. Abdestimizi alıp namazımızı kıldık. Pijamalarımızı giydik, sağımıza dönüp huzurla yattık!

Eğer sizler de bu güzel programdan istifâde etmek isterseniz, ücretsiz kayıt ve bilgi için hemen 0542 808 82 58 numaralı telefonu arayabilirsiniz!

Müellife: Merve Doğancı

 2 Yorum

  1. Emine Akyasan dedi ki:

    İnsan bir muamma. Her türlü duyguyu içinde barındırabiliyor. Mühim olan, kendi iç sesimizi duyabilecek dinginliğe erişmek olsagerek. Bunca gürültünün içinde kendinle kalabilmek,doğrusu Rabbinle olabilmek…⚘?

  2. Hatice Acungan dedi ki:

    Kendimize aynadan baktigimiz gibi iç aynasından bakmak fikri çok güzel fikir. Boylece fikir ve duygu boyumuzu da görebileceğimizi öğrendik. Tesekkur ederim arkadaşım

Yorum Yap