Kıymetli Ziyâretçilerimiz;

Uykudan Önce Programı hafta içi her gün aynı saatte internet ortamında Gülberenk Çocukları ile buluşmaya devâm ediyor!?

Öğrendik ki aslında yapabildiğimiz bütün iyi işleri bize Rabb’imiz lûtfedermiş. Başımıza gelen bütün güzellikler O’nun rahmetinden, bütün kötülükler ve hatâlar ise nefsimizden kaynaklanırmış.

Yüceler yücesi Rabb’imiz Kur’ân-ı Kerim’de: “Başınıza gelenler, kendi ellerinizle işledikleriniz yüzündendir. (Şûrâ/30)” buyurmuş. O hâlde bizler kendi ellerimizle yaptıklarımıza dikkat etmeliymişiz. ?

İyilik yapmak ve birilerini sevindirmek çok güzel bir şeymiş. Bâzı insanlar ise iyilik yaptığını zannederken sâdece kendini sevindirirmiş.?

Duyduk ki zamânın birinde bir hoca varmış. Bir gün talebelerine, haftasonu eve giderken annelerini sevindirmek için çiçek almalarını tembihlemiş. Talebeler birer demet çiçek alıp işe koyulmuşlar ve bir hafta sonra tekrar hocalarıyla buluşmuşlar.

Her biri, çiçekler karşısında annelerinin ne kadar sevindiğini ve memnûn olduğunu anlatmış. Ardından içlerinden biri el kaldırmış. Demiş ki: “Hocam! Ben anneme çiçek aldım; lâkin annem sevinmediği gibi neredeyse beni dövecekti!” ?

Hoca çok şaşırmış ve böyle olmasının sebebini sormuş. O talebe de şunu söylemiş: “Annem papatya sever. Hâlbuki ben gül severim. Ona hediye olarak kendi sevdiğim çiçekten bir demet aldım. O da üzüldü ve hiç memnûn olmadı.”?

Talebenin yaptığı hatâyı hoca hemen fark etmiş ve demiş ki: “Evlâdım! Ben size kendinizi değil, annenizi sevindirin dedim!”?

İşte böyle, yapacağımız iyilikler eğer karşımızdaki kişiyi memnûn ediyorsa gerçek iyilik; sâdece bizi sevindiriyorsa bencillik olurmuş.

Programımız sona ererken hep birlikte “Sevgi” şarkısını dinledik ve dedik ki:
“Sevenler anar, sevenler arar,
Seven sevdiğine hâl hatır sorar.
Sevenler özler, sevenler benzer.
Seven ayrıyken de birlikte gezer.”

Gerçekten seven kişi, sevdiğini talepleriyle bunaltmaz, onun neyle mutlu olacağını dikkate alır, onu bir işe mecbur bırakarak yormazmış.

Sevmek, nefsini bir kenara koyarak sevdiğini merkeze alabilmekmiş. Seven, sevdiğini ısrarlarıyla bunaltmazmış.

Bu akşam da yataklarımıza geçmeden evvel ellerimizi açtık ve şöyle duâ ettik:
“Allâh’ım! Bizi rızâna uygun muhabbetle nasiplendir! Hastalıklı ve dengesiz her türlü sevgiden muhâfaza eyle! Âmîn!”?

Eğer sizler de bu güzel programdan istifâde etmek isterseniz ücretsiz kayıt ve bilgi için hemen 0542 808 82 58 numaralı telefonu arayabilirsiniz!?

Müellife: Merve Doğancı

 6 Yorum

 1. Hayrünnisa Gültekin dedi ki:

  Sevmek…

  Çok önemli ve değerli bir şey…

 2. Gülçin Keskin dedi ki:

  Sevmek o yanında olsa da olmasada her an onunla olmakmış. Peygamberimiz mesela bizimle!
  Canım Arkadaşım, sen bunları anlatınca bak ben ne düşündüm:
  Nefis ile olan sevgiyi şuna benzettim: Kumun üstüne yaptığımız işleri yazalım. Ne olur diye düşündüm… Tabîi ki en ufak bir etki sonucu silinir.
  Bir de mermerin üstüne yaptığımız işleri yazalım. Ne olur? Düşündüm.
  Çıkması, silinmesi çooook zoor.

  Nefisle seven ve işler yapan, en ufak bir teşekkür veya takdir görmediğinde hemen vazgeçer. Tıpkı kuma yazılan işler gibi.

  Canım Arkadaşım, bence her birimiz mermere yazılan işler işlemeliyiz.
  Sen anlatınca ben de bunları düşündüm, düşündüüm…

 3. Işın Karasulu dedi ki:

  Bu program, bizim için çok güzel bir eğitim yeri oldu.Hep devam etmesini istiyoruz.?

 4. Hümâ Koç dedi ki:

  Selâmun Aleyküm Arkadaşım!
  Programı çok sevdim. ☺️
  Anladım ki sevdiğimiz insanları nefsimizin istekleriyle değil onların sevdiği şeylerle mutlu etmeliyiz. Sizi çok seviyorum, hoşçakalın.

 5. Rukiye Demirel dedi ki:

  Bizler sevmeyi bile yanlış biliyor ve kendi nefsimize uygun, onun mutlu olacağı şekilde seviyormuşuz…Dün akşamki programda ne de güzel ifâde edip anlattınız sevmenin ne demek olduğunu, zarar vermeden sevmeyi, sevdiğini merkeze almayı… Net duruş o kadar güzel ki. Belli zamanda herkes karşı çıksa da bu duruşa, zamanla ne kadar da haklı ve güzel bir şey olduğunu idrak edecekler. Çoook teşekkür ederiz Gülberenk!❤️

 6. Emine Akyasan dedi ki:

  Sevmek dahî öğrenilesi bir duyguymuş…Duygularda samimî olmak, iyi niyet beslemiş olmak da yetmiyormuş…
  Tekrar tekrar dinledik,tekrar tekrar…
  Rabbim müstefîd eylesin. (Âmin)

Yorum Yap