Kıymetli Ziyâretçilerimiz,

Uykudan Önce Programı’nda bu akşam, Gülberenk Değerler Eğitimi Derneği logosunun hikâyesini dinledik!

Meğer tam on bir sene evvel, bir ablanın aklına “Gülberenk” ismi gelmiş. Bu isim Farsça kökenli olup, “Gülden Renge” demekmiş. Gül, Sevgili Peygamberimiz Hz. Muhammed Mustafâ sâllallâhu aleyhi ve sellem’i; yâni en güzel ahlâkı, renk de O’nun çeşitli ırklardaki ümmetini temsîl ediyormuş.

Ardından o abla, çok sevdiği ismin bütün haklarını satın almayı düşünmüş ve “Gülberenk”e uygun bir de logo yapmak istemiş. Bunun için öncelikle kâğıda, kalbindeki “Gül”ü temsîlen kırmızı bir “G” harfi çizmiş. Sonra, “Gül’ün yaprağı” ve “R” harfi olarak düşündüğü yeşil çizgileri eklemiş. Kenarlardaki mâvi çizgilerle gökyüzünü, üstüne kondurduğu sarı çizgi ile Güneş misâli aydınlığı ve sıcaklığı yansıtmak istemiş. Alt tarafa Gülberenk yazıp “Ü” harfini gülen bir yüze çevirmiş. İşte Gülberenk’in ilk logosu böylece ortaya çıkmış.

Ardından bir patent firmasına mürâcaat ederek, ismi ve logoyu tescilletmiş ve tüm kullanım haklarını satın almış. Gülberenk logosu zaman içinde gelişmiş ve güzelleşmiş. Anlayacağınız, bugüne kadar birçok insan, onun değişik versiyonlarını görmüş. Altı yıl önce de Gülberenk Değerler Eğitimi Derneği’nin girişine asılan tabelada yerini almış.

Aradan yıllar geçmiş ve o abla, bu logoyu detaylardan ve fazlalıklardan kurtarmak istemiş. Biraz daha sâde olursa, her yerde çok daha rahat kullanılabilir, kolaylıkla küçültülebilir ve büyütülebilir, diye düşünmüş.

Etrâfındaki çizgileri ve sarmalları kaldırmış. Altındaki yazıları da silmiş ve ortaya daha da sâde bir logo çıkmış. Ardından, bu işten çok iyi anlayan biri ile çalışmalara başlayıp şimdiki sâde ve hoş şekli vermişler. ☺️

İşte böyleee… Bu akşam da Gülberenk logosunun hikâyesini dinledik. Önceki versiyonlarını ve şimdiki hâlini inceledik. “Hayırlı, uğurlu olsun!” dedik. Yenilenmenin ve tâzelenmenin, çok güzel bir şey olduğunu fark ettik. Cumâ akşamı tekrar buluşmak ümit ve duâsı ile yatağımıza geçtik!☺️

Eğer sizler de bu güzel programdan istifâde etmek isterseniz, ücretsiz kayıt ve bilgi için hemen 0542 808 82 58 numaralı telefonu arayabilirsiniz. ?

Müellife: Merve DOĞANCI2 Yorum

  1. Sevil Fırat dedi ki:

    Yeniliklerin adresi Gülberenk! ??

  2. Emine AKYASAN dedi ki:

    Gülberenk! Gönül gözüm, mânâm, hikmetin görünen yüzü…
    Gülberenk logosunun hikâyesini oğlum hep merâk etmiş, bir türlü sorma fırsatı bulamamıştık. Bu sebeple programı ilgiyle dinlemiş, dinledikçe tebessüm etmiştik. Gülberenk’in kendisi gibi logosu da derin mânâlar içeriyormuş. Şimdiki hâlini de çok sevdik. Yerinde saymamak, değişmek gerektiğini de böylece öğrendik.
    ?⚘?

Yorum Yap