Kıymetli Ziyâretçilerimiz;

İki günlük haftasonu istirahati sonrası Rabb’imizin verdiği ömür, kuvvet ve imkân ile Uykudan Önce Programı’nda tekrar buluştuk!?

Öğrendik ki Gülberenk Değerler Eğitimi Derneği, bu programın çocukların davranışları üzerindeki te’sirini tespit etmek için bir anket hazırlamış.

Ankete katılan velîlerin yüzde doksan üçü çocuklarında müspet yönde bir ilerleme olduğunu, yüzde yedisi ise çocuklarının hâllerinde herhangi bir değişiklik olmadığını bildirmiş.?

Bunun üzerine hep birlikte hayâl ettik. Bir öğretmen olsak, talebelerimize çok emek versek, onların güzel şeyler öğrenmesi için dersler anlatsak, yorulsak ve bunun karşılığında talebelerimiz yine bildiğini okusa ne kadar da çok üzülürdük.?

Sonra bâzı çocukların doğru ve iyi davranışlar sergileyememe sebepleri üzerinde düşündük ve şunları öğrendik:

?1.Bir çocuk akıllı ve zekî değilse söylenenleri anlayamazmış. Zekâ; kafanın iyi çalışması, akıl ise kalbin Allâh’a teslîm olması ile alâkalıymış.
Bizler, Allâh’a ve Resûl’üne itaat eden, akıllı ve zekî çocuklar olmalıymışız!?

?2.Çocuğun kalbinde güzel ve temiz niyetler olmalıymış. Böyle olunca söylenenleri daha kolay anlarmış. Anlayamasa bile sâfî niyeti dolayısıyla Allah onu iyiliklere sevk edermiş.

?3.Helâl gıdâ olmazsa olmazmış. Haram ve şüphelilerle beslenen çocukların idrâkleri tıkanırmış. Bu yüzden onlar, doğru sözü anlamakta ve davranışa geçirmekte güçlük çekerlermiş.

Bir yiyeceğin helâl ve temiz olabilmesi için muhtevâsında alkol, domuz katkıları veyâ sağlığa zararlı maddeler bulunmamalıymış.

Ayrıca açıkta satılan, insanların gözünün değip canının çektiği dönerleri, çikolataları, lokumları yemek; cipsleri, kolaları, boyalı şekerleri tüketmek çok sakıncalıymış.

Babalar helâl yollardan para kazanmalı, anneler de onların getirdiği rızıkları helâl bir şekilde çocuklarına sunmalıymış.

Anneler, temiz gıdâları çocuklarına isrâf etmeden, üst üste çok fazla yemeye zorlamadan vermeliymiş. Meselâ Sevgili Peygamberimiz Hz.Muhammed Mustafâ sâllallâhu aleyhi ve sellem hep tek çeşit yermiş.

?4.Çocukların doğru davranışlara kolayca yönelebilmesi için gözlerinin temiz olması yâni haram görmemesi gerekirmiş.

Çünkü insan harama bakarsa aklı karışır ve unutkan olurmuş. Gözlerle çekilen fotoğraflar kalbe gidermiş.

Bizler akıllı, zekî, temiz niyetli ve helâllerle gıdâlanan çocuklar olmalıymışız!

Bu akşam da programımızı duâ ile sona erdirdik. Dedik ki:
“Allâh’ım! Gözlerimizi, niyetlerimizi, gıdâlarımızı, aklımızı muhâfaza eyle! Âmîn!”?

Eğer sizler de bu güzel programdan istifâde etmek isterseniz ücretsiz kayıt ve bilgi için hemen 0542 808 82 58 numaralı telefonu arayabilirsiniz!?

Müellife: Merve Doğancı4 Yorum

 1. Esma Aydeniz dedi ki:

  Çook verimli bir programdı. Aslında tüm Uykudan Önce Programları güzel; fakat bu akşam ki bir başka güzeldi. Çook önemli bilgiler öğrettin bize, sen çok yaşayasın canım arkadaşım. Allah’ın rızâsı ile ömrünü geçir, sevdiklerin hep yanında olsun, onların hiiiç keder ve üzüntülerini görmeyesin. Allah her bir Gülberenk arkadışıma tüüüm kardeşlerime helâl lokma versin. Şüpheliden sakındırsın. Amin!
  Uykudan Önce sen ne faydalı bir programsın, yaşa emii!

 2. Emine Akyasan dedi ki:

  Muhteşem bir programdı! Günlük hayatımızda yaşamış olduğumuz birçok şeyi programda karşımızda bulabiliyoruz. Herkese programı en az iki kere dinlemeyi tavsiye ediyorum. Çok istifâdeli oluyor.
  Bu akşamki mevzû da sâdece çocukların değil, anne babalarında ihtiyâcı olan meseleler üzerineydi. Rabbim bu programda A’dan Z’ye emeği geçen herkesten râzı olsun. Şükürler olsun ki evlatlarımız böyle güzel, hayrı tavsiye edip şerden men eden programlarla büyüyor… Çok şükür!
  Gülberenk; Âhir zaman ümmeti için çölde bir vaha! ⚘

 3. Ayşe Gül ELİZADE dedi ki:

  Cânım Gülberenk!
  Evladımıza te’sir ettiğin kadar bize de te’sir ediyorsun. Çok şükür ki varsın! ?

 4. Işın Karasulu dedi ki:

  Rabbim Ümmet-i Muhammed’ e helâli sevdir, onları haramdan uzaklaştır.

Yorum Yap